Wielka Ściskawa w Toruniu. Czy znowu uda nam się pobić rekord?

Box1 Polecamy Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

Wielka Ściskawa to wydarzenie towarzyszące finałowi Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Inicjatywa powstała niemal 20 lat temu nie gdzie indziej, a właśnie w Toruniu! Od tej pory toruńską Ściskawę uznaje się na najlepszą w Polsce. Ile osób zmieści się w sercu w tym roku? Przekonamy się już niedługo.

Projekt “Wielka Ściskawa” polega na tym, aby jak największa liczba osób zmieściła się na powierzchni 20 metrów kwadratowych o kształcie serca, czyli tradycyjnego emblematu WOŚP. Kolejna akcja ściskania odbędzie się już niedługo, bo podczas 28. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. To będzie wyjątkowa edycja wydarzenia, ponieważ po raz pierwszy miasta, organizujące Ściskawę, powalczą o specjalną nagrodę. Miejscowości, w której w sercu ściśnie się największa liczba osób – otrzyma sprzęt medyczny o wartości 50 tysięcy złotych. W całej Polsce akcja ściskania rozpocznie się o tej samej godzinie 15:00 i potrwa dokładnie 45 minut. Wielka Ściskawa organizowana jest również poza granicami naszego kraju. W tym drugim przypadku godzina rozpoczęcia ustalana jest przez lokalny sztab, a nagrodą będzie Puchar Wielkich Serc.

Gród Kopernika to specjalne miejsce na mapie WOŚP-owych Ściskaw. To właśnie Toruń zorganizował pierwszą imprezę tego typu w 2000 roku. Tradycja Ściskaw jest w naszym mieście bardzo długa i co roku gromadzi rzesze zwolenników. W styczniu 2019 roku udało się pobić kolejny rekord – w zabawie wzięło udział 914 osób. 12 stycznia 2020 roku przekonamy się, czy torunianom uda się utrzymać dobrą passę. Toruńska Wielka Ściskawa tradycyjnie odbywa się na Rynku Staromiejskim w pobliżu sceny, na której odbywają się koncerty i licytacje w ramach WOŚP.

Do serca w trakcie akcji Wielka Ściskawa może wejść każdy chętny. Koordynatorzy apelują tylko o zachowanie należytej ostrożności. Można zabrać ze sobą nawet psa, ale trzeba pamiętać o założeniu mu obroży. Można także stosować ściskanie “piętrowe”, czyli trzymanie na ramionach dzieci lub rówieśników. Oczywiście z zachowaniem zasad zdrowego rozsądku. Jednolity ścisk trzeba utrzymać przez 30 sekund i w tym czasie nikt nie może przekroczyć białych krawędzi serca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *