Z czym dziś mierzyli się maturzyści? Znamy arkusze egzaminacyjne z języka polskiego

Box1 Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

Egzaminy maturalne 2021 ruszyły. Pierwszego dnia, równo o godz. 9:00 maturzyści musieli zmierzyć się z językiem polskim na poziomie podstawowym. Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała już arkusze egzaminacyjne. Z czym mieli do czynienia tegoroczni maturzyści?

Pytania w pierwszej części arkusza dotyczyły m.in. tekstów Czy zwrot „ciężko powiedzieć” zasługuje na potępienie? Ewy Kołodziejek, O komizmie Bohdana Dziemidoka, a także Zemsty Aleksandra Fredry. W tym ostatnim przypadku uczniowie musieli jednak sami zidentyfikować tytuł utworu i jego autora na podstawie zamieszczonego fragmentu.

W drugiej części egzaminu znalazło się tradycyjnie wypracowanie. Ci, którzy liczyli, że w tym roku również pojawi się temat związany z Lalką Bolesława Prusa, nie zawiedli się. Alternatywą był temat związany z Ziemią Obiecaną Władysława Reymonta, a także interpretacja utworu Strych Beaty Obertyńskiej. Poniżej tegoroczne tematy wypracowań na maturze z języka polskiego na poziomie podstawowym:

  • Czy ambicja ułatwia człowiekowi osiągnięcie zamierzonego celu? Rozważ problem, odwołując się do fragmentu Lalki Bolesława Prusa, całego utworu oraz do wybranego tekstu kultury.
  • Miasto – przestrzeń przyjazna czy wroga człowiekowi? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu Ziemi obiecanej Władysława Stanisława Reymonta oraz do wybranych tekstów kultury.
  • Zinterpretuj podany utwór. Postaw tezę interpretacyjną i ją uzasadnij.

Arkusze egzaminacyjne można znaleźć na stronie internetowej CKE.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *