Z Torunia do Warszawy w godzinę i 27 minut. Czy to możliwe?

Box2 Wiadomości
Fot. archiwum

Planowana kolej dużych prędkości – osiągająca do 250 km na godz. – która ma biec przez nasz region, znacznie skróci dojazd z Torunia do stolicy. Do Centralnego Portu Komunikacyjnego mamy dojechać w godzinę i 10 minut.

Dwa dni temu w Grudziądz odwiedził Mikołaj Wild, pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego. CPK – jak podkreślił – to nie tylko wielkie lotnisko, które ma powstać niedaleko Warszawy. Projekt zakłada także przebudowę sieci kolejowej i znaczne przyspieszenie kursowania pociągów.

Rząd zamierza budować trasę szybkiej kolei – składy będą osiągać 250 km na godz. lub więcej. Wstępne plany zakładają, że na mapie szybkich połączeń znajdzie się też nasz region. W tym także Toruń i inne duże miasta. 

Jak to będzie wyglądało od strony technicznej i którędy dokładnie będą kursować pociągi, jeszcze nie wiadomo. Pod uwagę brana jest budowa 120-kilometrowego odcinka trasy CPK – Płock – Włocławek i 175-kilometrowego: Włocławek – Grudziądz – Malbork/Tczew. Założenia są takie, żeby pociągi trasę z Torunia do CPK pokonywały w godzinę i 10 minut, a do Warszawy – w godzinę i 27 minut. Podróż do Bydgoszczy zajmowałaby 27 minut, Włocławka – 28 minut, Płocka – 47 minut, a Koszalina – dwie godziny i 28 minut.

Tagged
Wojciech Giedrys
Dziennikarz, redaktor wydań "Tylko Toruń" i działów on-line serwisów tylkotorun.pl i pozatorun.pl. Od 1999 r. w Toruniu.
http://fb.me/wojciech.giedrys

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *