Za tydzień ostatnia w tym roku sesja Rady Miasta. Co na niej będzie?

Box2 Polityka Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

Dziewiętnaście projektów uchwał pojawi się podczas ostatniej w tym roku sesji Rady Miasta, którą zaplanowano na 16 grudnia. O szczegółach mówił podczas konferencji prasowej wiceprezydent Torunia Zbigniew Fiderewicz.

Pod obrady wraca projekt dotyczący miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenów położonych przy ul. Sobieskiego i ul. Waryńskiego, w tym parku Glazja.

REKLAMA

Rozwiązania zawarte w planie wzbudziły niepokój, jednak po konsultacjach prezydent Torunia zdecydował się na ponowne wniesienie projektu do rozpatrzenia – mówił na konferencji Fiderewicz.

Dyskutowany będzie także drugi projekt związany z planem zagospodarowania przestrzennego, dotyczący osiedla JAR. W tym przypadku 2 hektary terenów przeznaczonych wstępnie na działalność usługową mają stanowić kolejne miejsce do budowy nowych mieszkań. Z szacunków wiceprezydenta Fiderewicza wynika, że powstać może około 200 lokali w ramach budownictwa wielorodzinnego.

Dwa projekty będą dotyczyły przyszłorocznego budżetu miasta oraz Wieloletniej Prognozy Finansowej miasta Torunia na lata 2022-2050.

Wróci też sprawa sprzedaży obiektu przy ul. Plac Św. Katarzyny 7. Z powodu wpisania go do rejestru zabytków konieczna jest nowa procedura obejmująca bonifikatę do kupującego. Miasto chce, aby nie wynosiła ona więcej niż 30 proc. ceny.

Podejmowana będzie uchwała o nowej instytucji miejskiej:

Chcemy stworzyć Toruńskie Centrum Usług Społecznych, przepisy umożliwiają utworzenie takiej instytucji. Mieścić się ona będzie przy ul. Konopnickiej – powiedział wiceprezydent

Jeśli Rada Miasta zgodzi się na utworzenie Centrum, bedzie także uchwalony jego statut.

Miasto planuje również podniesienie wysokości świadczenia dla rodzin dzieci z niepełnosprawnością “Pomagamy”. Obecnie jest to 100 zł, w planach jest podwyżka do 150.

W ten sposób wydatki na ten program zwiększą się do kwoty 1,8 mln zł rocznie – deklarował Fiderewicz.

Pojawiła się propozycja ustalenia stawki dotacji miejskiej dla żłobków niepublicznych w kwocie średnio 150 zł miesięcznie na dziecko, a także projekt uchwały zakładającej zwolnienie z podatku od nieruchomości tych budynków użytkowych, w których pojawią się zielony dach lub fasada. Chodzi tu o wspieranie inicjatyw ekologicznych.

Sesja Rady Miasta rozpocznie się w czwartek 16 grudnia o 10:00 i będzie przeprowadzona w formie zdalnej.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.