Zapadła decyzja w sprawie remontu mostu im. Piłsudskiego [ZDJĘCIA]

Box2 Inne Polecamy Wiadomości
Fot. Łukasz Piecyk

Wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz wydał decyzję w sprawie remontu mostu im. Piłsudskiego. Kiedy się zakończy i jak będzie wyglądał po remoncie?

Decyzja została prezydentowi Torunia Michałowi Zaleskiemu na piątkowej konferencji prasowej.

– Po wielomiesięcznej współpracy z administracją prezydenta, z zarządem dróg miejskich w Toruniu, z projektantami, którzy zostali wytypowani w przetargu na przygotowanie projektu na przebudowę, remont oraz rozbudowę mostu im. Józefa Piłsudskiego, udało się wydać decyzję, która umożliwia realizację tego ważnego dla Torunia i regionu przedsięwzięcia – mówił przy wojewoda Mikołaj Bogdanowicz tuż przed przekazaniem decyzji w ręce prezydenta.

– Dziękuję za tę decyzję – zwracał się do wojewody prezydent Michał Zaleski. – Decyzję, na którą pracowaliśmy od kilku lat, a ostateczne dokumenty dotyczące jej wydania złożyliśmy kilka miesięcy temu w urzędzie wojewódzkim. 

Otwarcie ofert przetargu ma nastąpić już 14 lutego. Obecnie wiadomo o 13 firmach, które byłyby nim zainteresowane. 

– Rozpoczęcie budowy mostu planujemy na wiosnę. Im szybciej, tym lepiej. Jeśli chodzi o most tymczasowy, myślimy o marcu – mówił dyrektor MZD Rafał Wiewiórski. – W tym roku chcemy zrealizować przebudowę płyty głównej mostu Piłsudskiego, tak, żeby w trakcie działania mostu tymczasowego, odciążyć całkowicie most Piłsudskiego, zostawiając na nim tylko komunikację publiczną.

Ruch na “starym” moście ma zostać docelowo przywrócony jeszcze w tym roku, jednak te plany mogą jeszcze ulec zmianie. 

– Nie wiemy do końca co jest pod nawierzchnią mostu Piłsudskiego. Terminy możliwego przywrócenia pełnego ruchu, a tym samym umożliwienia rozbiórki mostu tymczasowego, będą zależne od tego, co zobaczymy, gdy wykonawca zerwie nawierzchnie, które leżą obecnie na moście. Nie było możliwe sprawdzenie tego odkrywkami, czy odwiertami – tłumaczył prezydent Michał Zaleski. 

Na przyszły rok zaplanowano prace nad półkami mostu, po których poruszają się piesi. Zostaną one znacznie poszerzone, liczyć będą bowiem 4,20 metrów szerokości, dzięki czemu będzie możliwe utworzenie na nim traktu dla pieszych oraz drogi rowerowej. Obecne półki liczą około 1,5 metra. Pokryte będą nie asfaltem, lecz odpornym na ścieralność i warunki atmosferyczne kompozytem. 

Powstaną również punkty widokowe – jeden po stronie zachodniej i dwa od wschodu. Prace obejmą również zejście na kępę bazarową, zjazd dla inwalidów i rowerzystów od strony zamku dybowskiego i windy oraz schody na Bulwar Filadelfijski. 

Przeprawa tymczasowa będzie łączyć ul. Przybyszewskiego na jednym brzegu z ul. Zagrodową na drugim. Wyłoniono już wykonawców, którzy zajmą się dostosowaniem obu ulic na potrzeby przeprawy tymczasowej. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *