Zbliża się 102. rocznica powrotu Torunia do wolnej Polski. Jak będzie obchodzona?

Box2 Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk (archiwum)

We wtorek 18 stycznia przypada 102. rocznica powrotu Torunia do wolnej Polski. Z tej okazji zaplanowano oficjalne uroczystości, a także wydarzenia kulturalne i atrakcje dla mieszkańców.

Początek świętowania nastąpi w niedzielę 16 stycznia. Od 12:00 do 14:00 na Rynku Staromiejskim odbędzie się Halleriada, podczas której będzie można zobaczyć pokaz wyszkolenia ułańskiego i woltyżerki, musztrę zespołową na koniach oraz pokazy walk na szable. Przy ognisku mieścić się będzie punkt rekrutacyjny do wojska, pojawi się również mennica okazjonalna gen. Hallera. Chętni będą mogli skorzystać z przejażdżki konnej. Zaplanowany jest również koncert pieśni pochodzących z czasów dwudziestolecia międzywojennego.

O godz. 17:00 w CKK Jordanki wystąpi Toruńska Orkiestry Symfoniczna z koncertem pn. „Wieczór polski/Kilar/Lorenc/Dębski/Wesołowski”. Na to wydarzenie obowiązują bilety: normalny kosztuje 45 zł, ulgowy zaś jest o 10 zł tańszy.

We wtorek pierwszym punktem obchodów będzie złożenie kwiatów w miejscach upamiętniających torunian zasłużonych dla niepodległości:

  • godz. 10:15 – pod obeliskiem Ottona Steinborna na cmentarzu św. Jerzego,
  • godz. 10:30 – pod pomnikiem Stefana Łaszewskiego przy Collegium Maius,
  • godz. 10:45 – pod tablicą gen. Józefa Hallera na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego.

O 15:00 zaplanowano główne uroczystości. Rozpoczną się one od złożenia kwiatów pod pomnieniem gen. Hallera. Następnie uczestnicy przejdą na dalszą część obchodów na Rynek Staromiejski, gdzie nastąpi przyjęcie meldunku wojskowego, podniesienie flagi państwowej na maszt i odegranie hymnu, wygłoszone zostaną okolicznościowe przemówienia, a Bractwo Kurkowe wykona salut armatni.

W piątek 21 stycznia o 18:00 w Dworze Artusa odbędzie się koncert “Viva Carnival” Wystąpi Orkiestra Wojskowa w Toruniu pod batutą porucznik Joanny Krause oraz soliści: Edyta Krzemień, Przemysław Zubowicz. W repertuarze pojawią się muzyka filmowa, musicalowa i popularna. Wstęp na koncert za okazaniem bezpłatnych wejściówek. Liczba miejsc ograniczona. Wejściówki można odbierać w siedzibie Orkiestry przy ul. Sienkiewicza 31 od poniedziałku 17 stycznia.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *