ZUS: spada liczba zwolnień lekarskich w województwie

Box2 Wiadomości
fot. Pixabay.com

W maju liczba zwolnień lekarskich wystawianych w województwie kujawsko-pomorskim spadła o 62 proc. w stosunku do marca i  o 55 proc. w stosunku do kwietnia. Ostatni wzrost odnotowany został właśnie w marcu – wynika z danych ZUS.

3 mln elektronicznych zwolnień lekarskich wystawiono w marcu w całej Polsce. Uzasadniane były chorobą własną, czy też opieką nad dzieckiem lub innym członkiem rodziny. Rok temu w podobnym okresie wystawiono ich niecałe 2,3 mln.

W marcu 2020 w województwie kujawsko-pomorskim liczba zwolnień lekarskich wyniosła 128,6 tys, z kolei w marcu 2019 – 84,1 tys.

– Największy wzrost liczby zwolnień odnotowaliśmy w dwóch tygodniach marca od 9 do 15 i od 16 do 22 marca, wówczas do placówek ZUS na Kujawach i Pomorzu wpłynęło odpowiednio 32,4 tys. i 38,8 tys. zwolnień lekarskich. Z kolei od kwietnia do 24 maja liczba zwolnień lekarskich w poszczególnych tygodniach spadła i waha się w granicach od 16 tys. do 21 tys. zwolnień. O ile w marcu tego roku nastąpiło zwiększenie absencji chorobowej w stosunku do ubiegłego roku o 44,5 tys., to w kwietniu wzrosło już tylko o 4,7 tys. a w maju spadło o ponad 31,2 tys. – informuje Krystyna Michałek, rzecznik regionalny ZUS województwa kujawsko -pomorskiego.

– Zmniejszyła się również liczba wniosków złożonych w ZUS o dodatkowy zasiłek opiekuńczy z powodu zamknięcia placówki, do której uczęszcza dziecko. Najwięcej wniosków wpłynęło do placówek ZUS w województwie kujawsko-pomorskim w kwietniu i maju. Było to odpowiednio 20,5 tys. i 15,5tys. wniosków. Natomiast do połowy czerwca w naszym regionie do ZUS wpłynęło 3,8 tys. wniosków o dodatkowy zasiłek opiekuńczy. – dodaje rzeczniczka.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *