Busy to same plusy. To nie tylko oszczędności, ale też komfort wyjazdu

Materiały partnera
.

Coraz popularniejszym sposobem na wyjazd na wakacje staje się wynajęcie busa (np. na www.f-bus.pl). Wypożyczenie busa pozwala zaoszczędzić koszty i podnieść komfort wyjazdu.

Taki bus pozwala zabrać nawet 9 osób (wraz z kierowcą), a żeby go prowadzić wystarczy prawo jazdy kat. B. Możliwość zabrania 9 osób powoduje, że staje się on doskonałą alternatywą dla wyjazdu dwoma samochodami osobowymi.

Korzyści są oczywiste:

  • można zaoszczędzić na paliwie (busy palą ok. 7,5l/100km),
  • na autostradach obowiązuje cena jak za samochód osobowy do 3,5t.

Przykładowe spalanie i opłaty na trasie Toruń – Gdańsk

  2 samochody osobowe Bus 9 osobowy
spalanie 170km x 5.5l/100km x 5zł/l x  2 samochody 170km x 7,5l/100km x 5zł/l
autostrady 29.90 zł x 2 29.90 zł
opłaty razem ~ 153 zł ~ 98 zł

Jak widać, już na tak krótkim dystansie, koszty podróży przy wynajęciu busa są o 1/3 mniejsze. Na dłuższych trasach oszczędności mogą być jeszcze większe!

Nie zapominajmy też o innych korzyściach, jak chociażby to, że nie trzeba angażować aż tylu kierowców. Nie wspominając o tym, że zdecydowanie weselej jedzie się większą grupą. Jednakże by wynajem busa 9 osobowego, przyniósł nam radość i oszczędności, należy zwrócić uwagę na parę czynników.

Jednym z najważniejszych, jest stan wynajmowanych busów. Taki pojazd powinien mieć nie więcej niż 2 lata i przebieg niższy niż 170 tys. km. Jest to szczególnie ważne by mieć pewność, że podróż przebiegnie bezpiecznie i bez awarii. Wysoki przebieg sugeruje stan busa, który po przejechaniu wieluset tysięcy kilometrów może być zniszczony i mniej komfortowy (przykre zapach, zabrudzenia).
 

Warto też dokładnie przyjrzeć się dodatkowym opłatom. Często najniższa stawka za dobę nie stanowi o najlepszej ceny wynajmu. Wypożyczalnie stosują takie dopłaty, jak np. opłata za wskazanie dodatkowego kierowcy, wyjazd za granicę, czyszczenie busa po zwrocie czy przekroczenie limitu kilometrów. Jak łatwo policzyć dla 10 dniowego wyjazdu do Chorwacji (ok 3 500 km) z limitem 300 km dziennie i stawką 0,30 zł za następny kilometr dopłata za wynajem wynosi już 150 zł.

Bardzo ważnym elementem, jeśli nie najważniejszym, o który trzeba zapytać w wypożyczalni, jest ubezpieczenie. Potrzebne jest nie tylko standardowe OC, które jest obowiązkowe. Aby nie spotkały nas przykre niespodzianki na trasie, niezbędne jest ubezpieczenie assistance, koniecznie z zakresem obejmującym całą Europę (warto zapytać o samochód zastępczy w tej samej klasie). Przecież na nic się nie zda się nam pojazd zastępczy jeśli ubezpieczyciel podstawi samochód 5-osobowy dla 9 osób.
 

Dobrze gdy wypożyczalnia jest w stanie dopasować busy do zapotrzebowań klienta. Bardzo popularne busy takie jak Opel Vivaro i Renault Traffic, oferują bardzo dużą przestrzeń bagażową, jednak mają trochę mniej wygodne nieregulowane siedzenia i słabsze silniki. Więcej miejsca na bagaże i niskie spalanie czynią go pojazdem doskonałym na dłuższe wyjazdy. Natomiast Citroeny Jumpy i Peugeoty Experty oferują wygodne siedzenia, pełne wyposażenie i mocny silnik, ale krótszy bagażnik. Dodatkowe wyposażenie tj. 3 gniazda zapalniczek, fotele wyposażone w isofix, zapewniające komfort i bezpieczeństwo, sprawiaj, że ten bus wybierany jest na wyjazdy rodzinne. Gdy potrzebny jest bus najwyższej klasy, najlepszym wyborem jest Mercedes Vito. Najmocniejszy silnik, największa wygoda i najlepsze wykończenie, tymi cechami charakteryzuje się ten bus.

Jak widać wynajęcie busa, jest nie tylko rozwiązaniem pozwalającym zaoszczędzić, ale także podnosi komfort i bezpieczeństwo każdego wyjazdu.

Więcej informacji na: www.f-bus.pl.

(Artykuł sponsorowany)