Co na sesji? Znamy projekty uchwał

Box2 Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

Poznaliśmy propozycje uchwał na najbliższą sesję rady miasta, która odbędzie się już za tydzień – 22 lipca. O tym, czym zajmą się radni opowiedział podczas dzisiejszej konferencji prasowej wiceprezydent Torunia Zbigniew Fiderewicz. Towarzyszyła mu skarbnik Magdalena Flisykowska-Kacprowicz oraz Violetta Weroniecka, dyrektorka Powiatowego Urzędu Pracy.

Na najbliższą sesję przygotowano łącznie 22 projekty uchwał. Jeden z nich ma usprawnić przyznawanie dotacji na prace konserwatorskie.

– Co do zasady, wnioski o dotacje będą składane co roku do 30 listopada roku poprzedzającego udzielenie dotacji – mówił wiceprezydent Zbigniew Fiderewicz. – Najistotniejsze jest to, że chcemy by wnioskodawca składał jeden wniosek dotyczący obiektu wpisanego do rejestru zabytków. By nie było już tak, że na jeden obiekt wnioskodawca składa kilka wniosków. Do tej pory było tak, że wnioskodawca składał kilka wniosków – jeden na okna, drugi na dach. Podejście, w którym w jednym wniosku wymienimy wszystkie zakresy, jest sensowne.

Radni zajmą się także projektem związanym z radami okręgu. W lutym przyjęli uchwałę zmieniającą granice okręgów. Teraz trzeba uwzględnić te zmiany w uchwale regulującej limity na przydzielenie dla okręgów koncesji na alkohole powyżej 18 proc.

– Żeby umożliwić przedsiębiorcom, którzy prowadzą działalność na terenie rad okręgów, funkcjonowanie i ubieganie się o koncesję, ta decyzja rady jest konieczna – dodawał wiceprezydent.

Kolejny projekt uchwały związany jest z opieką społeczną. Chodzi o utworzenie Domu dla matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży, wyodrębnionego z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. Znajdować się będzie przy ul. Skłodowskiej-Curie.

– W jednym z budynków, gdzie mamy Zespół interwencji kryzysowej, zostanie wyodrębnionych 8 mieszkań. W sytuacji, w której zaistnieje taka potrzeba, matki z małoletnimi dziećmi i kobiety w ciąży będą miały pomoc – tłumaczył Zbigniew Fiderewicz.

Zmiany czekają też użytkowników hulajnóg.

– Hulajnogi elektryczne są bardzo popularne, ale jest też dużo zagrożeń, który niosą ze sobą osoby korzystające z tych urządzeń. Ustawodawca postanowił to uporządkować i określił warunki na jakich można korzystać z tych urządzeń. Zobowiązał też gminy do uregulowania tej kwestii w swoich uchwałach – dodawał wiceprezydent.

Projekt uchwały dotyczy usuwania hulajnóg z chodników i dróg, określając opłaty za ich usunięcie i przechowywanie.

– W przypadku kiedy podmiot działający z upoważnienia miasta będzie usuwał tego typu urządzenia, operator będzie z tego tytułu ponosił opłaty. 116 zł za usunięcie pojazdu z drogi i 13 zł za każdą dobę przechowywania na strzeżonym parkingu – mówił Zbigniew Fiderewicz.

Na sesji nie zabraknie też wątku finansów miasta. Jak podkreśliła skarbnik miasta, są to raczej zmiany porządkowe.

– Porządkujemy budżet w zakresie harmonogramów realizacji części zadań głównie bieżących, ale także inwestycyjnych – mówiła Magdalena Flisykowska-Kacprowicz.

Tagged

1 thought on “Co na sesji? Znamy projekty uchwał

 1. To nie jest sprawiedliwe co ta osoba, która podaje się za wiceprezydenta, twierdzi i robi.
  On nie jest wiceprezydentem.
  Wicebiskupem, też nie jest.
  A opłaty 116 zł i 13 zł, skąd on coś takiego wymyśla?
  Dlaczego nie 112,69 zł i 11,28 zł ?
  Jak on wymyśla te ceny?
  Wyliczył je jakoś?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.