Do wyborów tylko trzy tygodnie. Jak wyglądają przygotowania?

Box2 Polityka Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

Wybory prezydenckie odbędą się już 28 czerwca. Decyzja zapadła na początku miesiąca, co dla samorządowców oznacza krótszy czas na przygotowania. Jak wygląda sytuacja w Toruniu?

– Pracujemy nad tym bardzo intensywnie. Czas, który mamy na przygotowanie zadań, jakie ma do wykonania administracja samorządowa Gminy Miasta Toruń jest bardzo krótki. To tak naprawdę trzy tygodnie – mówił podczas dzisiejszej konferencji prasowej prezydent Torunia Michał Zaleski. – nie było do tej pory wyborów, które trzeba by było w tak krótkim czasie przygotować. Minimalna norma czasu jaką mieliśmy to 3-4 miesiące. 

REKLAMA

Mimo krótkiego czasu na przygotowania, w Biuletynie Informacji Publicznej już znajduje się zakładka dotycząca wyborów, gdzie znajdziemy m.in. kontakty, do podmiotów udzielających informacji dla wyborców, czy same informacje na temat wyborów korespondencyjnych. Miasto już przyjmuje zgłoszenia o zamiarze głosowania korespondencyjnego oraz w sprawie udzielenia pełnomocnictwa do głosowania. Trwa również przygotowanie komisji wyborczych.

– Do 12 czerwca do godz. 15:30 przyjmowane są zgłoszenia kandydatów do Obwodowych Komisji Wyborczych. Złożone zgłoszenia w związku z wyborami zarządzonymi na dzień 10 maja zachowują ważność, jak mówi ustawa z 2 czerwca – dodawał prezydent. – Do 12 czerwca podamy także informacje o numerach i granicach obwodu do głosowania oraz siedzibach Obwodowych Komisji Wyborczych.  

Prace przebiegają więc bardzo szybko, co wymuszone jest terminem wyborów. 28 czerwca pójdziemy do urn, by zagłosować w I turze wyborów prezydenckich 2020.

Wczoraj w Toruniu rozpoczęło się także zbieranie podpisów pod kandydaturą Rafała Trzaskowskiego:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *