Dodatkowe autobusy, umorzenie opłat za najem i dzień wielkiej próby. Miasto reaguje na nowe wytyczne

Box1 Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

Wychodzenie z domu tylko w niezbędnych sytuacjach, mniej pasażerów w komunikacji miejskiej, możliwość umorzenia opłat za najem lokali miejskich, wdrażanie nauczania on-line, zmiany w transporcie osób niepełnosprawnych i przeniesienie opłat za żłobki, przedszkola i internaty. To najważniejsze zmiany, dotyczące aktualnej sytuacji epidemicznej w Toruniu.

Dzisiejszą konferencję prasową prezydent Michał Zaleski rozpoczął od informacji o stanie epidemii w mieście i powiecie. Zakażenie stwierdzono u trzech osób, z których dwie przebywają w izolacji domowej, a jedna w szpitalu. Kwarantanną domową na terenie Torunia i powiatu toruńskiego objętych jest ok. 400 osób. W zbiorczej kwarantannie w tej chwili przebywa 16 osób.

Prezydent przypomniał, że przemieszczanie się po terenie całego kraju jest możliwe tylko w sytuacjach zaspokajania niezbędnych potrzeb bytowych.

W toruńskich autobusach i tramwajach, zgodnie z nowymi przepisami, limit pasażerów będzie ograniczany tak, aby maksymalnie połowa miejsc siedzących była zajęta. Chodzi o umożliwienie zachowania odpowiedniej odległości od współpasażerów. Prezydent poprosił o zrozumienie sytuacji wszystkich tych, którzy dzisiaj nie mieli możliwości wsiąść do pojazdu w drodze do pracy. Tramwaje jeżdżą w systemie okresu ferii. Po mieście poruszają się zwłaszcza długie tramwaje, aby nie doprowadzić do nadmiernego obciążenia pasażerami.

Z dniem dzisiejszym wprowadziliśmy dodatkowe autobusy. Zostały też wprowadzone pary autobusów, aby te osoby, które nie będą mogły wsiąść do pierwszego pojazdu, mogły pojechać następnym. To są te możliwości, z których mogliśmy skorzystać z dnia na dzień – mówi prezydent Michał Zaleski.

Na konferencji pojawił się także wątek umorzeń płatności, związanych z najmem lub dzierżawą lokali, administrowanych przez Zakład Gospodarki Mieszkaniowej. Prezydent przypomniał, że najważniejsze jest zgłoszenie do zakładu faktu zamknięcia lokalu wraz z podaniem daty zamknięcia. Otwiera to drogę do odroczenia w czasie płatności lub rozłożenia ich na raty, a jeżeli sytuacja będzie tego wymagać umorzenia należności w kwotach 50 proc. za pierwszy miesiąc, 75 proc. za dwa miesiące i 100 proc. za trzy (lub więcej) miesiące. Wnioski o umorzenie można składać dopiero po zakończeniu stanu epidemii.

Od dzisiaj zaczynają obowiązywać nowe zasady funkcjonowania placówek oświatowych. Rozpoczęły się działania edukacyjne na odległość. Za organizację kształcenia zdalnego odpowiedzialni są dyrektorzy placówek. Prezydent przyznał, że nie jest ono jeszcze w pełni dopracowane. Jednocześnie zaapelował do uczniów i rodziców o cierpliwość w okresie wdrażania metod nauczania on-line.

Zdaję sobie sprawę, że ten system jest w tej chwili jeszcze systemem wdrażanym. Przerwy na łączach, niewyraźny obraz to wszytko ma miejsce. Miejmy jednak świadomość, że mogliśmy przygotować się do tego zaledwie przez jedną dobę. Dzisiaj dzień wielkiej próby. Nie łudźmy się, cudów nie ma, systemy nie będą na początku do końca sprawne. Musimy być cierpliwi – tłumaczył prezydent Zaleski.

Prezydent odniósł się przy okazji tego tematu także do kwestii płatności, m.in. za pobyt dziecka w żłobku, przedszkolu lub oddziale przedszkolnym, szkole czy internacie. Za okres od 16 marca wszystkie wniesione opłaty zostaną zaliczone na poczet kolejnego miesiąca. Oznacza to, że nie trzeba wnosić opłat za kwiecień.

Ważne zmiany nastąpiły także w organizacji transportu dla osób niepełnosprawnych.

W naszych rękach jest nasze własne bezpieczeństwo, zdrowie, a nawet życie. To, co dzieje się w innych krajach Europy zmusza nas do tego, abyśmy bardzo poważnie traktowali hasło “zostań w domu”. Proszę, abyście państwo nie szukali okazji do zgromadzeń, do spotkań. Muszę państwa prosić o to, abyście unikali siebie nawzajem – apeluje po raz kolejny prezydent Michał Zaleski.

Zapytaliśmy prezydenta, czy do Urzędu Miasta można kierować wnioski o zwrot środków z pobranych opłat koncesyjnych za sprzedaż alkoholu w czasie, gdy lokale gastronomiczne mają pozostać zamknięte. Zdaniem naszego czytelnika, ten problem dotyczy wielu toruńskich przedsiębiorców.

Dochodzi nam w tej chwili kolejny, nowy pakiet zagadnień. Musimy to sprawdzić. Być może jakaś formuła rozwiązań pojawi się w zapowiadanych decyzjach sejmowych – odpowiada prezydent Zaleski.

Prezydent zapewnił, że testów na obecność koronawirusa jest wystarczająca ilość. Takie testy są dostępne w czterech ośrodkach na terenie naszego województwa. Zaliczamy do nich Szpital Zakaźny w Bydgoszczy, Instytut Medycyny Sądowej w Bydgoszczy, Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Bydgoszczy i szpital w Grudziądzu. Odnośnie masek ochronnych pojawiła się szansa, że dostępnych produktów tego typu będzie więcej.

Od poniedziałku pierwsze partie masek będą rozdzielane na poszczególne samorządy w województwie – informuje prezydent Zaleski.

W pierwszej kolejności maski trafią do osób i instytucji najbardziej potrzebujących.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *