Festiwal Wisły coraz bliżej. Co będzie się działo?

Box2 Wiadomości
Tak wyglądał ubiegłoroczny Festiwal Wisły./fot. Łukasz Piecyk

5. edycja Festiwalu Wisły zbliża się wielkimi krokami. Poznaliśmy już program wydarzenia, którego miastami-gospodarzami będą Toruń i Włocławek. To 3 dni atrakcji związanych z królową polskich rzek. O szczegółach tegorocznego festiwalu opowiedzieli sami organizatorzy. Co nas czeka?

Festiwal Wisły rozpocznie się w piątek 13 sierpnia we Włocławku i zakończy dwa dni później w Toruniu. Program jak co roku obfituje w wydarzenia.

– Jak zwykle mamy bardzo bogaty program. To już 5. edycja Festiwalu Wisły, który odwołuje się do dziedzictwa kulturowego związanego z rzeką. To dziedzictwo jest olbrzymie, a miasta takie jak Toruń i Włocławek zbudowały swoją wielkość dzięki handlowi wiślanemu – mówi Marcin Karasiński, dyrektor Festiwalu Wisły.

– Czerpiąc z wiślanych tradycji, zwłaszcza w Toruniu, mamy bardzo wiele pomysłów. Chcemy pokazać mieszkańcom terenów nadwiślański, jaką rolę kiedyś odgrywała i jakim jest skarbem – dodaje Jacek Kiełpiński, rzecznik prasowy Festiwalu Wisły.

Piątek będzie dniem oficjalnego rozpoczęcia. Zaplanowane na ten dzień wydarzenia odbywać się będą we Włocławku, gdzie w sobotni poranek będzie też miało miejsce pożegnanie flisaków i rozpoczęcie rejsu do Torunia. Festiwalowi Wisły tradycyjnie towarzyszą zlot statków i łodzi rzecznych oraz koncerty. A to tylko część tego, co widnieje w harmonogramie. Sobota i niedziela w Toruniu upłyną pod znakiem wiślanych atrakcji. W sobotę od godz. 11:00 do 21:30 będzie można skorzystać z oferty Jarmarku “Nadwiślańskie Smaki”.

– To wielki magnes który przyciąga publiczność. Tłumy, które zawsze widzimy na Festiwalu przychodzą w dużej mierze po to, by posmakować tych specjałów – twierdzi Marcin Karasiński.

Do dyspozycji festiwalowych gości będą także stoiska edukacyjne, prezentujące ginące zawody związane z Wisłą. Tam będzie można zobaczyć m.in. jak buduje się łodzie, czy jak dawniej wyplatano liny. W czasie Festiwalu Wisły odbędą się także 56. Długodystansowe Regaty na Wiśle. Organizatorzy postanowili także uczcić przypadające na 15 sierpnia Święto Wojska Polskiego. Z tej okazji żołnierze amerykańskiego batalionu artyleryjskiego oraz batalionu Wojsk Obrony Terytorialnej pokażą swoje uzbrojenie.

– Na Festiwalu Wisły każdy znajdzie coś dla siebie – zachęca Marcin Karasiński. – Zainteresowanie Festiwalem jest duże. Chcemy iść za ciosem. Jesteśmy przekonani że kiedyś będzie to projekt ogólnopolski. Mamy plany i pomysły. 

Organizatorzy na każdym kroku podkreślają znaczenie, jakie dla Torunia ma obecność Wisły.

– Toruń to miasto, w którym na każdym kroku spotykamy się z wiślanym dziedzictwem. Można powiedzieć, że Wisła płynie w DNA tego miasta. Im dłużej przygotowujemy ten festiwal, tym bardziej utwierdzam się w przekonaniu, że to absolutnie samo jądro toruńskiej tożsamości kulturowej – przekonuje dyrektor Festiwalu Wisły.

Ważnym dla organizatorów wydarzeniem będzie także chrzest nasuty, czyli statku flagowego Festiwalu Wisły. 

– To typ statku, który woził zboże. W kościele Najświętszej Marii Panny w Toruniu mamy przepiękną, niezwykle cenną polichromię. To unikat na skalę światową – jedyne znane w Europie realistyczne przedstawienie statku rzecznego na malowidle. Na podstawie tej polichromii podjęliśmy próbę wykonania repliki statku – tłumaczy Marcin Karasiński.

Tegoroczny Festiwal Wisły zapowiada się więc – jak zwykle – ciekawie. Start już za nieco ponad tydzień.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *