Można składać wnioski do planu ogólnego Torunia – jak to zrobić?
Do 31 maja przyjmowane będą wnioski do planu ogólnego Torunia – dokumentu z zakresu zagospodarowania przestrzennego, który zastąpi obowiązujące dotychczas studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta.
Nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym nakłada obowiązek przygotowania takiego planu. Jest to akt prawa miejscowego uwzględniany przy sporządzaniu miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego oraz stanowiący podstawę do wydawania decyzji o warunkach zabudowy.
Plan ustali zasady rozwoju miasta – obszary pod zabudowę oraz obszary chronione przed zabudową, strefy planistyczne – funkcje poszczególnych obszarów – gdzie można realizować budynki mieszkalne, usługowe, produkcyjne, jak również gminne standardy urbanistyczne (określenie m.in. wysokości i powierzchni zabudowy oraz minimalnej powierzchni biologicznie czynnej).
Zgodnie z przepisami plan ten sporządza prezydent miasta. W Toruniu w jego imieniu realizuje to Miejska Pracownia Urbanistyczna przy udziale zespołu architektów i urbanistów oraz specjalistów z zakresu ochrony środowiska, ochrony zabytków, komunikacji i infrastruktury. Projekt planu ogólnego powstanie po analizie istniejącego zagospodarowania i potrzeb rozwojowych miasta, a także wniosków i uwag złożonych przez wszystkie zainteresowane podmioty i mieszkańców.
Jak i kiedy złożyć wniosek do planu ogólnego?
Wnioski do planu ogólnego należy składać na specjalnym formularzu. Można to zrobić na kilka sposobów:
- elektronicznie – z wykorzystaniem dostępnej w Internecie platformy Voxly.pl >>> przejdź do platformy Voxly.pl;
- na papierze – na adres Miejskiej Pracowni Urbanistycznej w Toruniu ul. Grudziądzka 126B, 87- 100 Toruń;
- za pomocą platformy ePUAP;
- pocztą elektroniczną na adres: mpu@mpu-torun.pl
Osoby zainteresowane tematem mogą też skorzystać z Punktu Informacyjnego w toruńskiej MPU – w każdy wtorek, do 28 maja, w godzinach 12:00-17:00. Informacje znajdują się tutaj.