Kulturalna niedziela w mieście – co będzie się działo?
Drugi dzień festiwalu gęsiny, spektakl oparty na twórczości Jana Brzechwy, muzykoterapia dla seniorów – to niektóre propozycje na spędzenie wolnego czasu w ostatnim dniu tego weekendu.
godz. 10.00-17.00 – Kujawsko-Pomorski Festiwal Gęsiny 2021, al. Solidarności 1-3
plac przy CKK Jordanki:
- godz. 10.00 – Otwarcie kiermaszu gęsinowego
- godz. 10.00 – Rozpoczęcie działalności strefy dziecięcej
- namiot Fundacji Hodowców Polskiej Gęsi Białej
- godz. 10.30 – Rozpoczęcie działań promocyjnych – konkursy z nagrodami, namiot Urzędu Marszałkowskiego
- godz. 10.30 – Filmowe archiwum akcji Kujawsko-pomorska gęsina na św. Marcina, telebim
Sala Kameralna CKK Jordanki:
- godz. 11.00 – Prezentacje kulinarne: Katarzyna Bujakiewicz i Artur Moroz. Krupnik na gęsinie z dróbkami – pokaz zakończony degustacją oraz konkursem
- godz. 12.30 – Prezentacje kulinarne: Katarzyna Bujakiewicz i Artur Moroz. Duszona gęś z warzywami sezonowymi i suszonymi owocami – pokaz zakończony degustacją oraz konkursem.
- godz. 14.00 – Prezentacje kulinarne: Jarosław Kret. Wykwintny gulasz z gęsi z leśnymi grzybami, podany z ziemniaczanymi placuszkami – pokaz zakończony degustacją oraz konkursem.
- godz. 15.30 – Prezentacje kulinarne: Jarosław Kret. Smażone panierowane gęsie pulpety podawane z trzema sosami według Jarosława Kreta – pokaz zakończony degustacją oraz konkursem.
UWAGA! Udział w prezentacjach kulinarnych jest możliwy tylko na podstawie bezpłatnych zaproszeń. Są one dostępne w namiocie Urzędu Marszałkowskiego.
godz. 10.00-11.00, 12.00-13.00 – Muzykoterapia dla Seniorów – wydarzenie TOS, Sala Prób CKK Jordanki, al. Solidarności 1-3
Zajęcia mają na celu popularyzację metody muzykoterapii wśród seniorów, jako elementu stymulującego aktywność umysłową i fizyczną. Podczas zajęć wykorzystane będą: technika improwizacji ruchowej, techniki wizualizacyjne, relaksacyjne i inne. Będzie to jednocześnie okazja do integracji z innymi uczestnikami spotkań w miłej atmosferze. Cele zajęć: poprawa koncentracji, trening wyobraźni, trening koordynacji ruchowej, rozwijanie własnej kreatywności, rozwijanie umiejętności interpretacji muzyki, rozwijanie interakcji z drugą osobą, zdobycie umiejętności improwizacji ruchowej. Przygotowanie i prowadzenie: Maja Wlazły. Wstęp: bezpłatne wejściówki.
godz. 12.00 – Finisaż wystawy Inner-Out Katarzyny Łyszkowskiej, Dwór Artusa, Rynek Staromiejski 6
Wystawa prezentuje cykl, w którym autorka sięga do własnych doświadczeń (INNER), uniwersalizując je jako platformę doświadczeń zbiorowych (OUT). Autorka podejmuje dyskusję na temat społecznej natury człowieka. Stosuje rysunek, instalacje i interakcje społeczne. Symboliczne miejsce w jej realizacjach stanowi papier w ujęciu zarówno klasycznym, jak i przestrzennym. Finisaż urozmaici warsztat wolności. Uczestnicy spotkania będą mieć szansę na dołączenie do projektu Katarzyny Łyszkowskiej, polegającym na stworzeniu własnych rysunkowych komunikatów, znaków czy zdań, które zasilą kolekcję wolność. Osoby, których prace wejdą do zbioru, otrzymają certyfikaty. Podczas finisażu nastąpi także ponowna prezentacja cieszącego się ogromnym zainteresowaniem dziesięciometrowego sterowca wolność. Będzie to niepowtarzalna okazja, by móc obejrzeć obiekt z bliska. Katarzyna Łyszkowska – absolwentka rysunku oraz projektowania graficznego i grafiki edytorskiej na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Pochodzi z Olsztyna, natomiast mieszka i pracuje w Toruniu jako adiunkt na WSP UMK. Uczestniczyła w 130. wystawach i działaniach artystycznych w kraju oraz za granicą. Wstęp wolny.
godz. 12.30 – W pracowni Ambrożego Kleksa, Sala Koncertowa CKK Jordanki, al. Solidarności 1-3
Podczas niezwykłego spektaklu postacie wchodzą w interakcje z publicznością. Spektakl ten został stworzony z myślą o najmłodszych, by oprócz wrażeń wizualnych, mogli również zapoznać się z treścią jednej z najbardziej lubianych polskich lektur szkolnych. Takie połączenie polskiej klasyki literatury dziecięcej z unikalnym widowiskiem teatralnym z pewnością pozostanie na długo w pamięci wszystkich dzieci. Spektakl dla dzieci przedszkolnych i wczesnoszkolnych. Bilety: 39, 49, 59 zł