Zaczyna się weekend – co dziś będzie działo się w mieście?
Początek pierwszego jesiennego weekendu obfituje w wydarzenia zarówno sportowe, jak i muzyczne czy też naukowe. Oto propozycje na dziś.
godz. 14.00 – Festiwal Alternatywnej Muzyki Elektronicznej, do 26.09., Klub Od Nowa, ul. Gagarina 37 a
Festiwal Alternatywnej Muzyki Elektronicznej jest pierwszą edycją święta muzyki elektronicznej w Toruniu. Do Klubu Od Nowa zjedzie ponad 20 przedstawicieli szeroko pojętego nurtu electro: synth pop, future pop, dark wave, EBM; w tym De/Vision, Covenant czy Wolfgang Flür z zespołu Kraftwerk. Organizatorzy zadbali, by nie zabrakło również przedstawicieli lokalnej sceny muzycznej, m.in. Sexy Suicide, Hiroszyma, czy toruński Half Light.
Festiwal Alternatywnej Muzyki Elektronicznej – odbywa się po raz pierwszy, będzie to impreza coroczna. Trzy dni Festiwalu, 15 Koncertów, jedna scena, koncerty od godziny 15.00 do północy. Poza muzyką na głównej sali, wystawy grafik malarstwa, wystawy gadżetów związanych z muzyka, gitar i materiałów kolekcjonerskich oraz sprzedaż materiałów związanych z muzyka elektroniczną, synth-pop, ELECTRO, Future Pop, darkwave itd.
godz. 17.00-23.00 – Toruńska Noc Naukowców, Centrum Nowoczesności „Młyn Wiedzy”, ul. Łokietka 5
- Zwiedzanie wystaw w głównym budynku Młyna Wiedzy będzie odbywało się w dwóch turach w godz. 17:00-20:00 i 20:00-23:00. Wystawę „Ścieżki dorastania” (dostępną w budynku Centrum Innowacyjnej Edukacji) zobaczymy w godz. 17:00-19:00 i 19:00-21:00.
- Zajęcia w pracowniach Młyna Wiedzy – Od godz. 17:00 do 21:30 będzie można uczestniczyć w otwartych zajęciach w pracowni biologicznej i fizycznej.
- Pokazy i warsztaty UMK – Na kanale YouTube uniwersyteckiej telewizji UMK TV oraz na fanpage’u Toruńskiej Nocy Naukowców będzie można zobaczyć transmisję czterech pokazów zaprezentowanych przez naukowców z Interdyscyplinarnego Centrum Nowoczesnych Technologii .
- Transmitowane pokazy będzie można zobaczyć również na wystawie „Rzeka” w Młynie Wiedzy.
- Przed budynkiem CNMW pracownicy uniwersytetu zaprezentują dwa pokazy: chemiczny i archeologiczny, a w przestrzeniach centrum nauki przygotowano warsztaty matematyczne, astronomiczne i archeologiczne. Zapisy były przyjmowane od 17 września.
- W przestrzeni wystawy „Rzeka” Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy zaprezentuje możliwości prototypowania z wykorzystaniem drukarek 3D, zabawki edukacyjne dla najmłodszych oraz osób z niepełnosprawnościami oraz aplikacje i gry w wirtualnej rzeczywistości.
- Na tegorocznej Nocy Naukowców zadebiutuje Instytut Socjologii UMK. W sali konferencyjnej Centrum Innowacyjnej Edukacji o godz. 19:00 odbędzie się wykład „Kontrowersje wokół szczepionek i szczepień”, który wygłosi dr hab. Michał Wróblewski, prof. UMK.
Bilety na zwiedzanie Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy i Centrum Innowacyjnej Edukacji w cenie 5 zł można kupić w systemie sprzedaży online oraz w kasach CNMW. Chcąc zwiedzić wszystkie aktualnie udostępniane ekspozycje należy zakupić dwa bilety. Jeden do Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, drugi do Centrum Innowacyjnej Edukacji.
godz. 17.30 – Koszykówka: Twarde Pierniki Toruń vs GTK Gliwice, Arena Toruń
Huczne pożegnanie kapitana Twardych Pierników – Aleksa Perki, podczas pierwszego meczu sezonu 2021/22 Energa Basket Ligi w Toruniu. Bilety: 30-50 zł.
godz.19.00 – Festiwal Probaltica 2021 – część druga, Ratusz Staromiejski
Wystąpią: Ida Elina, Jean Sibelius – Finlandia. W programie: Trad. – Konevitsan kirkonkellot, Ida Elina – Saman taivaan alla, Breathe, Laivat, Armas Järvefelt – Berceuse, Jean Sibelius – Valse Triste, Emil Młynarki Kołysanka Słowiańska, Ida Elina – Hello world, When I was 10, Adele Atkins & Paul Epworth – Skyfall, Michael Jackson – Billie Jean, Ida Elina – Sunrise, Clap your hands. Bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie Ratusza Staromiejskiego lub godzinę przed koncertem
Festiwal Gier i Fantastyki “Copernicon”, do 26.09., online
Tegoroczna edycja Coperniconu, z racji wyjątkowej sytuacji epidemicznej, odbędzie się w całości online. Będzie to jednak formuła bardziej zbliżona do festiwalu, niż seria tematycznych wykładów online. Stworzymy dla uczestników wyjątkowy, wirtualny Toruń, po którym będą oni mogli się poruszać i wchodzić ze sobą w interakcję, przy pomocy aplikacji Gather Town.
Strona imprezy: http://www.copernicon.pl
godz. 19.00 – Biblia: Próba, Teatr im. Wilama Horzycy
Reżyseria: Jernej Lorenci. Bohaterowie Biblii szukają odpowiedzi. Pytają o sens cierpienia, miłość, przyszłość. Zupełnie tak ja my, którzy czujemy, że świat pogrąża się w mroku. Jernej Lorenci, laureat Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Kontakt 2016, wyreżyserował spektakl na podstawie wybranych ksiąg Starego Testamentu i Apokalipsy. „Biblia: próba” to nowe spojrzenie na pytania, które ludzie zadają od tysięcy lat. Szczególnie w niespokojnych czasach.