Kurator oświaty zaniepokojony uczestnictwem uczniów w protestach. Chce godziny wychowawczej

Box2 Wiadomości
Kurator Marek Gralik odniósł się do uczestnictwa młodzieży w protestach. Fot. Łukasz Piecyk

Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty Marek Gralik wystosował do dyrektorów szkół i placówek wychowawczych z regionu list, w którym odniósł się m.in. do trwających protestów przeciwko wyrokowi TK w sprawie aborcji. Stwierdził, że pedagodzy powinni zorganizować specjalną godzinę wychowawczą na temat bezpieczeństwa epidemicznego.

Kurator Marek Gralik podziękował wszystkim pracownikom oświaty za trud, włożony w przygotowanie i realizację zajęć zdalnych. Przyznał, że nie są one tak efektywne jak nauczanie stacjonarne, ale z racji na zdobyte przez nauczycieli doświadczenie przebiegają znacznie sprawniej niż w poprzednim roku szkolnym. Kurator odniósł się także do bezpieczeństwa dzieci, istotnego zwłaszcza w obecnej sytuacji epidemicznej.

Widok uczniów, którzy w czasie obowiązkowych zajęć biorą udział w zgromadzeniach publicznych w sytuacji lawinowo wzrastającej liczby zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 budzi niepokój i  rodzi pytania o ich bezpieczeństwo, ale również o odpowiedzialność nauczycieli. Docierają do mnie bowiem informacje o usprawiedliwianiu nieobecności uczniów spowodowanej uczestniczeniem w tych zgromadzeniach, co może być odczytywane jako przyzwolenie i swoista zachęta do dalszych tego typu zachowań. Takie działanie stoi w  skrajnej sprzeczności z dbałością o  bezpieczeństwo i zdrowie uczniów, do czego każdy nauczyciel jest zobowiązany – argumentuje kurator Marek Gralik.

Prosi on także w swoim liście nauczycieli, aby zorganizowali dla uczniów specjalne godziny wychowawcze “na temat zachowań uczniów w obecnej sytuacji stanu epidemii w Polsce w aspektach obowiązujących przepisów prawa i zaleceń sanitarno-epidemiologicznych”.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *