Kuria Diecezjalna Toruńska wydała oświadczenie w sprawie filmu Sekielskich

Box2 Polecamy Wiadomości
kadr z filmu braci Sekielskich "Tylko nie mów nikomu"

W poniedziałek na stronie internetowej Kurii Diecezjalnej Toruńskiej zostało opublikowane oświadczenie w sprawie filmu braci Sekielskich “Tylko nie mów nikomu”. Poniżej publikujemy je w całości.

W nawiązaniu do filmu p. Tomasza Sekielskiego pt. „Tylko nie mów nikomu” biskup toruński Wiesław Śmigiel powiedział: „Film ten rodzi smutek, przygnębienie i współczucie wobec ofiar oraz jest jeszcze jednym wezwaniem do wielkiego rachunku sumienia, a także do bezwzględnej walki z pedofilią w szeregach duchownych”.

Biskup toruński zapewnia, że wraz z osobami odpowiedzialnymi za duszpasterstwo podejmuje starania, aby każda parafia była bezpiecznym domem dla wiernych, szczególnie dla najbardziej bezbronnych. Kuria Diecezjalna Toruńska działa zgodnie z prawem Polskim, zaleceniami papieża Franciszka oraz wytycznymi Konferencji Episkopatu Polski.

W nawiązaniu do filmu p. Tomasza Sekielskiego Kuria Diecezjalna Toruńska informuje, że Andrzej S. został wydalony ze stanu duchownego w 2015 r. Wszystkie kurie diecezjalne oraz zakonne w Polsce zostały poinformowane o tym fakcie.

Wszelkie działania, polegające na spełnianiu funkcji kapłańskich, podejmowane przez Andrzeja S., mogą nosić znamiona przestępstwa lub wykroczenia. Osoby będące świadkami takich sytuacji lub posiadające wiedzę na ten temat powinny zgłosić to odpowiednim organom ścigania.

Odnosząc się do materiału zawartego w filmie, informuję, że wypowiedź biskupa toruńskiego Wiesława Śmigla, wykorzystana w filmie, opierała się na aktach zgromadzonych w Kurii oraz dotyczyła przypadku opisanego w raporcie fundacji „Nie lękajcie się”, a nie sprawy Andrzeja S. tak, jak to sugeruje materiał filmowy.

ks. Paweł Borowski, rzecznik Kurii Diecezjalnej Toruńskiej

Wojciech Giedrys
Dziennikarz, redaktor wydań "Tylko Toruń" i działów on-line serwisów tylkotorun.pl i pozatorun.pl. Od 1999 r. w Toruniu.
http://fb.me/wojciech.giedrys

3 thoughts on “Kuria Diecezjalna Toruńska wydała oświadczenie w sprawie filmu Sekielskich

  1. Oszukałem siebie i żonę , kuzynke i kolegę namawiąjac ich do wiary w Nasz kościół. Zdawałem sobie sprawę , że mafijna hierarchia może tu dizałać , wierzyłem jednak , że nie tu. Wiedziałem o plotkach w kilku sprawach , a na temat księdza z mojej parafii wiedział każdy, ale oni waszym zwyczajem pojawiają sie i znikają , zostają porzucone kobiety z dziećmi. To dla mnie jeszcze znośne , celibat jest problemem. Chcesz być Rabinem mniej Żonę dziecko, to pewnie znany wam tekst. Niestety niewygodny , nie dający możliwości realizacji popapraństwa. Może czas to zmienić w imię obrony Kościoła. ja wiem ” my mamy takie łachy , że mamy rację no i te śmieszne czapki co nam uroku dodają i splendoru no i oczywiście władzę”… Otóż nie! Macie to za sobą . Jest teraz imperatyw kategoryczny ” mistrzowie” albo położycie głowy siewcom zbrodni ; Suski , Głudż i paru innych , albo jesteście wyklętymi synami szatana. I nie chcę mieć z diabłem nic więcej wspólnego , którego w tych kapeluszach reprezentujecie doniośle. Mam jak każdy sam z nim swoje porachunki. Jeśli będzie jak jest macie drugą Irlandię , a ja jedną nogą już jestem w Kościele Luterańskim. Wiem , że was to g… obchodzi , ale wierzcie mi zaczni już niedługo. Tyle mogłem zrobić. Wybaczam i czekam na sprawiedliwość.

  2. W zasadzie nie wiem po co ten wysiłek , przecież wiadomo , że jesteście jak ” cymbał brzmiący”…..
    Zabieram czas i tak się nie zmienicie , to przecież wasze używanie , wasze życie. Nie bęę was już niepokoił miłością do Boga , bo trwogą jest pisanie do maga.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *