Co zrobić, gdy ubezpieczyciel odmawia wypłaty? Kiedy zadziała OC w życiu prywatnym?
Posiadanie ubezpieczenia OC w życiu prywatnym może wiązać się z poczuciem bezpieczeństwa – aż do momentu, w którym okazuje się, że ubezpieczyciel odmówił likwidacji szkody. Jak zachować się w takiej sytuacji? Sprawdź, jak uniknąć takiej sytuacji. Podpowiadamy.
W jakiej sytuacji może nastąpić odmowa wypłaty odszkodowania?
Przy zakupie OC w życiu prywatnym należy koniecznie zapoznać się z OWU, a szczególną uwagę poświęcić sekcji wyłączeń odpowiedzialności ubezpieczyciela. To właśnie tam są wymienione sytuacje, w których ochrona ubezpieczeniowa nie zadziała, a sprawca szkody będzie musiał wypłacić odszkodowanie z własnej kieszeni. Najczęściej można tu znaleźć informację o tym, że OC w życiu prywatnym nie zadziała, jeśli:
- szkoda jest efektem celowego działania
- do szkody doszło pod wpływem alkoholu lub innych substancji odurzających,
- poszkodowany jest osobą z najbliższej rodziny sprawcy,
- poszkodowany uprawiał sport ekstremalny, nie mając wykupionej klauzuli chroniącej przed tym ryzykiem ubezpieczeniowym,
- suma gwarancyjna lub określony limit odpowiedzialności dla danego zakresu, lub ryzyka zostały już wyczerpane
- podczas zawierania umowy ubezpieczenia zostały podane nieprawdziwe dane, które mają znaczenie w kontekście odszkodowania za tę konkretną szkodę.
Co zazwyczaj jest chronione przez OC w życiu prywatnym?
Chociaż OC w życiu prywatnym jest dziś coraz bardziej popularne, wiele osób wciąż nie wie, kiedy przydaje się takie ubezpieczenie. Wbrew pozorom, znajduje zastosowanie w wielu sytuacjach z życia codziennego, które mogą przydarzyć się absolutnie każdemu. Przyjrzyjmy się tylko kilku przypadkom, w których posiadanie tej polisy ustrzeże Cię przed koniecznością płacenia za spowodowane szkody:
- latasz dronem po okolicy, ale tracisz nad nim panowanie, przez co spada i tłucze szybę dachową w domu sąsiada,
- dziecko rzuca piłką do kosza nad Twoim garażem, ale ta odbija się od obręczy pod takim kątem, że ląduje na posesji sąsiada, a dokładnie na jego samochodzie, pozostawiając po sobie głębokie wgniecenie,
- jesteś na zakupach z dzieckiem, odwracasz się dosłownie na sekundę, a ono w tym momencie zrzuca z półki kilkanaście butelek drogiego alkoholu,
- jesteś na basenie z dziećmi, które beztrosko pluskają się w do momentu, gdy tryskająca woda chlapie na telefon innego urlopowicza, zalewając go i doszczętnie niszcząc.
Tak, nawet jeśli do zdarzenia doszło przez przypadek lub czysty pech, masz obowiązek zadośćuczynienia wyrządzonej krzywdzie. O ile odkupienie zbitej szklanki stojącej na tarasie to stosunkowo niewielki wydatek, to np. zakup nowego iPhone’a, jest już znacznie poważniejszym problemem. Jeśli odmówisz, osoba poszkodowana może nawet udać się do sądu, co wiąże się z jeszcze większym wydatkiem, jeśli przegrasz sprawę. Zakup OC w życiu prywatnym może Ci się zatem bardzo opłacać.
Na jak długo wykupywana jest polisa OC w życiu prywatnym?
W przypadku ubezpieczenia OC w życiu prywatnym to Ty wybierasz, jak długo ma trwać ochrona ubezpieczeniowa. Najczęściej jednak jest to rok – tak jak w przypadku każdej innej polisy, dzięki której posiadaniu chcesz cieszyć się poczuciem bezpieczeństwa na co dzień, przez cały czas. Pamiętaj jednak, że ubezpieczenie zaczyna działać od daty podanej w polisie jako początek okresu ubezpieczenia, ale nie wcześniej niż od dnia następnego po zapłaceniu całej składki lub jej pierwszej raty.
Jak odwołać się od decyzji ubezpieczyciela?
Odmowa wypłaty odszkodowania nie przesądza od razu o tym, że odszkodowanie nie zostanie wypłacone poszkodowanej przez ciebie osobie trzeciej. Od takiej decyzji ubezpieczyciela możesz się odwołać, zgodnie z ustaleniami z danej umowy. Masz na to nawet 3 lata, zgodnie z art. 819§1 Kodeksu cywilnego.*
Jak złożyć odwołanie? W każdym towarzystwie obowiązują nieco inne zasady. Na stronie internetowej swojego ubezpieczyciela znajdziesz na pewno dokładny opis tego procesu wraz ze wzorem pisma odwołania. Wypełnij go, złóż w wymagany sposób (osobiście, listownie lub internetowo) i zaczekaj na odpowiedź. Towarzystwa zwykle rozpatrują takie wnioski w ciągu 30 dni od ich otrzymania. Jeśli okres ten zostanie wydłużony, otrzymasz taką informację.
Jak uniknąć odmowy? Sprawdź OWU OC w życiu prywatnym przed podpisaniem!
Jak widać, przeczytanie OWU to nie tylko nudny obowiązek, który niepotrzebnie zajmuje cenny czas. Od tego, czy to zrobisz, zależy znajomość zakresu ubezpieczenia, a w rezultacie także to, czy odszkodowanie zostanie wypłacone w konkretnych przypadkach. Są towarzystwa chcące pomóc swoim klientom np. Balcia Insurance. Dokumenty są pisane w sposób jasny i przejrzysty tak, aby każdy mógł się z nimi zapoznać, bez specjalistycznej wiedzy. Dzięki temu zawsze wiesz, jakie zdarzenia są objęte ochroną. Dodatkowo koszt polisy zaczyna się już od 2,50 zł/miesięcznie, co jest wydatkiem, którego zdecydowanie nie odczujesz.
Pamiętaj, że ubezpieczenie OC w życiu prywatnym jest produktem nieobowiązkowym w odróżnieniu od tej samej polisy w kontekście komunikacyjnym. To oznacza, że zakres umowy dla każdego produktu ubezpieczeniowego może znacząco się różnić. Wybierając ochronę, pamiętaj, aby zwrócić uwagę na sumę ubezpieczenia oraz jej zakres, a na pewno wybierzesz dobrze.
Źródła:
Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny: https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=wdu19640160093
ARTYKUŁ SPONSOROWANY