Dobry prognostyk dla kredytobiorców [WYWIAD]
Sąd w Katowicach wydał postanowienie w sprawie zabezpieczenia kredytów oraz WIBORU. Co to oznacza dla kredytobiorców? Jakie skutki przynosi ta decyzja? O tym mówi Paweł Ziętek, radca prawny Kancelarii Pledziewicz.
Jakie konsekwencje dla kredytobiorców ma decyzja sądu w Katowicach? Czy warto składać pozwy przeciwko bankom czy poczekać na ostateczne rozstrzygnięcie?
Postanowienie Sądu w Katowicach dotyczy postępowania zabezpieczającego. Oznacza to, że Kredytobiorcy w tej sprawie od wskazanej w postanowieniu daty nie muszą spłacać rat odsetkowych zależnych od wysokości WIBORu. Sąd bowiem w całości podzielił argumentację kredytobiorców. Trzeba jednak pamiętać, że jest to na razie tylko postanowienie dot. zabezpieczenia – a więc nie jest to definitywne zakończenie sporu. Przede wszystkim bank może złożyć zażalenie na to postanowienie, wtedy sprawę będzie rozpatrywał inny skład Sądu Okręgowego w Katowicach. Ponownie więc będzie rozpatrywał argumentację zawartą we wniosku o zabezpieczenie. Dopiero orzeczenie wydane przez inny skład sądu będzie wiążące i ostateczne w zakresie udzielenia zabezpieczenia w tej sprawie.
Celem definitywnego zakończenia sprawy, a więc orzeczenia o wadliwości umowy, kredytobiorcy będą musieli złożyć pozew, a Sąd w tejże sprawie będzie musiał wydać wyrok, od którego bank najprawdopodobniej będzie odwoływał się apelacją, a następnie składał skargę kasacyjną do Sądu Najwyższego.
Dopiero orzeczenie Sądu Najwyższego będzie miało na tyle istotne znaczenie, że inne Sądy będą się do niego stosować. Nie można dodatkowo wykluczyć, że na którymś etapie, podobnie jak w sprawach frankowych, sprawa trafi do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, celem weryfikacji prawidłowości stanowiska Sądu.
Jakkolwiek jest to pozytywna wiadomość i dobry prognostyk dla kredytobiorców na przyszłość, to na ten moment jest to jedynie stanowisko konkretnego sędziego w jednej sprawie.
Natomiast należy zwrócić uwagę, iż podobnie jak w sprawach frankowych, to właśnie korzystne rozstrzygnięcia w tych pierwszych złożonych sprawach będą miały wpływ na sytuację podobnych spraw złożonych w przyszłości.
Czy jeśli wyrok będzie niekorzystny dla kredytobiorcy, będzie on musiał oddać zawieszone na czas procesu odsetki oparte o WIBOR?
W związku z tym, że jest to jedynie postanowienie o zabezpieczeniu, to kredytobiorcy w przypadku negatywnego dla nich wyroku, na zakończenie sprawy, będą musieli zwrócić bankowi wszystkie środki, które powinni zapłacić w trakcie trwania procesu, a które przez zabezpieczenie nie zostały uiszczone.
Czy po przegranym procesie bank może wypowiedzieć umowę skoro nie będzie ona dla niego już tak korzystna?
Umowa i przepisy obowiązującego prawa ograniczają możliwość wypowiedzenia umowy kredytowej przez bank do zamkniętej listy sytuacji. Nie ma zatem możliwości wypowiedzenia umowy tylko dlatego, że przestała się ona bankowi „podobać”, z uwagi na wykreślenie jej wadliwej części.
Czy wątpliwości dotyczące WIBORu można łączyć tylko z kredytami hipotecznymi czy też o pozwie mogą myśleć posiadacze kredytów gotówkowych opartych o ten wskaźnik?
Wadliwość WIBORu polega na nieścisłościach w jego ustalaniu, wobec czego w przypadku potwierdzenia tej okoliczności przez Sąd umowy oparte o ten wskaźnik będą wadliwe niezależnie od tego, czy są to kredyty hipoteczne, gotówkowe, czy też wszelkiego rodzaju pożyczki. Oczywiście kredyty hipoteczne co do zasady opiewają na znacznie wyższe kwoty i dłuższy okres trwania, dlatego też to właśnie Kredytobiorcy „hipoteczni” zostali bardziej pokrzywdzeni obecną sytuacją.
W pomocy kredytobiorcom z poradzeniem sobie ze wszystkimi wątpliwościami i kłopotami w sprawie kredytów służy Kancelaria Pledziewicz, mieszcząca się przy ul. Prostej 19/8 w Toruniu. Z jej przedstawicielami można się skontaktować telefonicznie, poprzez stronę facebookową, jak i osobiście.