Objawy alarmowe chorej wątroby – jakie sygnały wysyła nam ciało?
Wątroba to organ, którego główne zadania to produkowanie żółci, syntezowanie białek, detoksykacja i przechowywanie cukrów. Często określana jest mianem jednego z najważniejszych narządów. Wynika to z tego, że jej nieprawidłowe funkcjonowanie może prowadzić do powstania wielu problemów zdrowotnych. Jakie objawy mogą sugerować konieczność zgłoszenia się do lekarza i zbadania wątroby?
Ból brzucha a chora wątroba
Jednym z podstawowych objawów, które mogą sugerować chorobę wątroby, to nawracający ból brzucha. Najczęściej dyskomfort pojawia się w prawym górnym kwadrancie – jednak nie zawsze tak jest. O jakich schorzeniach najczęściej świadczy ten symptom? Bólem brzucha objawiają się wszystkie typy zapalenia wątroby (A, B i C). Jeśli dolegliwościom towarzyszy zgromadzenie się płynu w brzuchu, najczęściej sugeruje to konieczność wykonania badań diagnozujących marskość wątroby. Ból brzucha i powiększona wątroba to z kolei główne objawy choroby alkoholowej. Często zdarza się, że ból brzucha w prawym górnym kwadrancie jest mylony z infekcją pęcherzyka żółciowego. Warto pamiętać o tym, że dostępne środki na wątrobę umożliwiają leczenie nawet najpoważniejszych chorób wątroby i pozwalają pacjentom komfortowo funkcjonować.

Czy chora wątroba wpływa na apetyt?
Aby organizm był w stanie prawidłowo trawić i wchłaniać składniki odżywcze, wątroba musi prawidłowo produkować żółć i białka. W przeciwnym wypadku ciało często traci apetyt. Osoby zmagające się z tym problemem odczuwają sytość nawet po spożyciu niewielkich porcji jedzenia. Niektóre choroby wątroby skutkują też zaburzeniami smaku. Odbierają one przyjemność z jedzenia, tym samym ograniczając apetyt. Wszystko to wspólnie prowadzi do utraty masy ciała. Zbyt niska waga często jest jednym z głównych symptomów sugerujących konieczność zbadania wątroby.
Czy nieprawidłowy kolor stolca ma związek z wątrobą?
Wątroba jest nieodłącznie związana z procesami trawienia i metabolizmu. Gdy narząd ten ulega uszkodzeniu, zdarza się, że stolec zmienia kolor. Jeśli jego barwa staje się zbyt jasna, wskazuje to na pojawienie się problemów z przewodami żółciowymi. Kolor ciemnobrązowy wiąże się z prawdopodobieństwem wystąpienia marskości wątroby. Z kolei barwa gliny sugeruje istnienie kamieni żółciowych. Najpoważniejsza sytuacja wiąże się z zawartością krwi w stolcu. Świadczy to o krwawieniu z przewodu pokarmowego, którego przyczyną może być m.in. marskość wątroby.

Kolor skóry a stan wątroby
Jednym z pierwszych objawów chorej wątroby jest zmiana koloru skóry. Cera zazwyczaj żółknie (podobnie, jak białka oczu). Przyczyną tego stanu rzeczy jest wzrastający poziom bilirubiny, czyli substancji, za której przetwarzanie jest odpowiedzialna właśnie wątroba. Jest to charakterystyczny znak, który świadczy o konieczności wykonania pilnych badań diagnostycznych. Skóra może też stawać się coraz bardziej blada albo ziemista. Nietypowym objawem, o którym również należy wiedzieć, jest puchnięcie żył – w szczególności tych na brzuchu.
Choroby wątroby są poważne i wymagają specjalistycznego leczenia. Właśnie dlatego kluczowe znaczenie ma diagnostyka i jak najszybsze wdrożenie farmakologii. Po zauważeniu niepokojących symptomów warto udać się do gabinetu lekarza rodzinnego i zgłosić mu ewentualne podejrzenia. Zawsze dobrze jest kierować się zasadą, że lepiej jest zapobiegać, niż leczyć.