Medale Thorunium przyznane

Box1 Wiadomości
fot. Urząd Miasta Toruń

1 stycznia 2020 roku odbyła się uroczysta Prezydencka Gala Noworoczna. Wydarzenie zostało zorganizowane w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki. Tradycyjne spotkanie z prezydentem Michałem Zaleskim było okazją do podsumowań artystyczno-kulturalnych minionego roku. Na Gali zostały między innymi wręczone medale Thorunium w uznaniu zasług dla miasta.

Medal Thorunium to nagroda, która jest przyznawana od 2001 roku przez prezydenta miasta. Zasłużeni dla Torunia nie muszą być osobami fizycznymi. Odznaczeniem mogą zostać także wyróżnione firmy, organizacje czy stowarzyszenia. Nagroda często przyznawana jest z okazji jubileuszów. Medal został zaprojektowany przez Alicję Majewską. Na jego rewersie znajduje się herb miasta i napis dedykacyjny, a na awersie gotyckie okno, za którym widać symbol układu heliocentrycznego i panoramy Torunia.

W ubiegłych latach medalem Thorunium zostali wyróżnieni między innymi Sławek Uniatowski, Radio Gra, toruńskie Muzeum Etnograficzne, Irena Szewińska, prof. Janusz Małłek, Telewizja Toruń, Chór Akademicki UMK, prof. Wiesław Smużny, Elżbieta Dzikowska, Krzysztof Penderecki, Książnica Kopernikańska, Teatr Baj Pomorski czy Lucjan Broniewicz.

W środę 1 stycznia w CKK Jordanki prezydent Michał Zaleski ponownie uhonorował zasłużonych dla miasta. Do tego grona dołączyła Katarzyna Kafka Jaworska oraz Zbigniew Branach. Katarzyna Kafka Jaworska to dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Filmowego „Tofifest”.

Ta nagroda to dla mnie dodatkowa motywacja – mówiła laureatka.

Natomiast Zbigniew Branach to toruński dziennikarz, reportażysta i pisarz. Na swoim koncie ma kilkanaście książek. Był uczestnikiem strajków sierpniowych i finalistą kilkudziesięciu konkursów dziennikarskich.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *