Na Jarze powstają tereny rekreacyjne

Wiadomości
fot. Sławomir Kowalski dla UMT

Na Jarze trwają prace związane z zagospodarowaniem terenu pod turystykę i rekreację. Prace idą zgodnie z planem i mają zakończyć się 15 maja, ale pierwsze efekty można podziwiać już dziś.

Ukończono już prace nad terenem cichej rekreacji, terenami przy stawie placem zabaw i siłowniami zewnętrznymi. Powstał także wybieg dla psów. W ramach prac wybudowano drewniane konstrukcje, takie jak brama wejściowa, promenada, dwa pomosty, czy punkt widokowy i obserwacji ptaków.

W planach jest także nasadzanie drzew w postaci sosny czarnej oraz brzozy papierowej, a także bylin – mącznicy lekarskiej, wrzosu zwyczajnego, kostrzewy owczej, jak i 132 sztuk roślin wodnych. Dodatkowo, w tamtejszym parku powstały dwie trasy piesze, trasa pieszo-rowerowa, trasa rowerowa oraz ścieżki botaniczne. Razem jest to blisko 4 km ciągów pieszych i ponad 2 km ścieżek rowerowych. Trasy zostały podzielone tematycznie – na każdej z nich dostępne są różne atrakcje. Trasa “Do Fortu” pozwala przejść się turystycznym szlakiem Twierdzy Toruń, z kolei trasy “Duża Pętla” i “Mała Pętla” zawierają kolejno siłownie zewnętrzne oraz place zabaw.

W okolicy powstał także parking, mogący pomieścić 58 samochodów. Przewidziano także 3 miejsca dla niepełnosprawnych. Znajdą się tam także stoły do ping-ponga i piłkarzyków, ławki, stojaki na rowery, stoły plenerowe, kosze na śmieci oraz oświetlenie LED.

Prace prowadzi toruńska firma Bud-Tech. Koszty realizacji zadania wynoszą 8,5 mln zł, z czego 4,8 mln pokrywa dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *