Niezwykły projekt toruńskich studentów. Zbudowali… marsjańskiego łazika
Młodzi, zdolni i ambitni, tak zdefiniować można zespół Pioneers Team z Torunia. Są to członkowie koła naukowego z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK, którzy wezmą udział w kwalifikacjach na międzynarodowy konkurs budowy i operowania pojazdami robotycznymi European Rover Challenge.
Zespół zaprojektował i zbudował łazika marsjańskiego. Projekt zakładał, że robot będzie sterowalną oraz autonomiczną platformą mobilną, wyposażoną w manipulator robotyczny. Do złożenia korpusu robota, a także manipulatora użyto profili aluminiowych mk technology.
Grupa spotkała się też z wieloma trudnościami. Początkowo pojawił się problem ze stworzeniem całej grupy ekspertów. Skompletowanie pierwszego zespołu zajęło prawie pół roku. Młodzi konstruktorzy musieli zdobyć wiedzę, która pozwoliłaby im rozpocząć pracę z projektowaniem.

Firma Archimedes Sp. z o.o. rozpoczęła współpracę ze studentami w 2018 roku, jako partner i sponsor drużyny. Firma z Torunia projektuje, produkuje oraz instaluje systemy automatyki przemysłowej oraz specjalistyczne stanowiska produkcyjne.
Archimedes Sp. z o.o. przekazała grupie studentów niezbędne do budowy łazika marsjańskiego komponenty – między innymi profile aluminiowe i elementy łączne. Archimedes to firma otwarta dla młodych ambitnych osób.
„Rozwój technologii przemysłowych przyspiesza. To, co 5 lat temu było nowością, teraz jest co najwyżej standardem. Dziś podejmujemy się rzeczy trudnych i wymagających, jutro będziemy robić to, co dotychczas wydawało się niemożliwe.”
Sławomir Płachetko – PREZES ZARZĄDU

Zarząd zawsze chętnie wspiera studentów, którym przyświecają podobne idee, a rozwijające się działy automatyki, być może czekają na Ciebie!
Realizacja projektu nauczyła młode osoby współpracy w zespole, determinacji i konsekwencji w dążeniu do celu. Studenci swoją pracą i sukcesami chcieliby zainspirować młodsze pokolenia do kontynuowania ich projektu.
Pioneers Team weźmie udział w kwalifikacjach na międzynarodowe zawody robotyczno-kosmiczne European Rover Challenge. Są to zawody, w których zespoły uniwersyteckie rywalizują w konkurencjach analogicznych do zadań wykonywanych przez roboty, na powierzchni Marsa i Księżyca.
Kwalifikacje odbędą się w czerwcu na podstawie dokumentacji technicznej. Jeżeli robot grupy zostanie doceniony, studenci będą mieli szansę zaprezentować go w zawodach, które zostały zaplanowane na 13-15 września w Kielcach.
Podczas trzydniowego finału, uczestnicy będą sprawdzać swoje konstrukcje w czterech zadaniach symulujących różne wyzwania. O zwycięstwo walczyć będzie 56 zespołów z całego świata.

Oprócz udziału w zawodach studenci, chcą, żeby robot pozostał inspiracją dla kolejnych studentów. Robot ma być też elementem festiwali naukowych, w których bierze udział Techniczne Koło Naukowe.
Zespół Pioneers został powołany podczas spotkania w Technicznym Kole Naukowym, działającym przy UMK. Prace nad projektem trwają od 2017 roku.
Zespół składa się z 11 studentów: Dawid Nikodem (kapitan elektroników i mechaników), Krzysztof Rydel (kapitan programistów), Adam Cholewiński, Norbert Domian, Łukasz Pijawski, Mateusz Ciesielski, Kuba Kaliszewski, Leszek Banikowski, Kajetan Krzewina, Mikołaj Karawacki, Filip Rasiewicz. Opiekunem drużyny jest dr Leszek Wydźgowski z Katedry Automatyki i Systemów Pomiarowych UMK.