NSZZ “Solidarność” z apelem do rektora UMK w sprawie prof. Wojciecha Polaka

Box2 Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

Zarząd Regionu Toruńsko-Włocławskiego NSZZ “Solidarność” w piątek 25 września upublicznił pismo, wystosowane do rektora UMK w Toruniu, prof. Andrzeja Sokali. Zarząd nie zgadza się z decyzją o pozbawieniu prof. Wojciecha Polaka funkcji kierownika katedry. Podaje też swoją propozycję na rozwiązanie konfliktu.

Regionalny zarząd “Solidarności” uważa, że działania władz uczelni w sprawie prof. Polaka są krzywdzące i przynoszą straty wizerunkowe Uniwersytetowi Mikołaja Kopernika w Toruniu. Autorzy pisma apelują do władz rektorskich uczelni o “zaprzestanie tego typu działań wobec prof. Wojciecha Polaka”.

To nie pierwszy apel w obronie toruńskiego naukowca.

NSZZ “Solidarność” regionu toruńsko-włocławskiego uważa, że tryb w jakich dokonano zmian (zmiana nazwy katedry i powołanie nowego kierownika) “nie mieści się w odnośnych przepisach prawa prawy, lecz co jeszcze bardziej bulwersujące, w zasadach dobrych obyczajów, etyki i jawności powodów”. Zdaniem zarządu związku takie działania prowadzą m.in. do posądzeń uczelni o zemstę na profesorze za jego poglądy.

Zauważmy, że stanowiska pozbawia się człowieka w pełni kompetentnego, o olbrzymim, społecznie znanym, cenionym i wybitnym dorobku naukowym w postaci dwudziestu kilku książek autorskich, redakcji licznych prac zbiorowych oraz wydawcę książkowych edycji wydawnictw źródłowych – czytamy w apelu regionalnego zarządu “Solidarności”.

Zdaniem członków regionalnego zarządu “Solidarności” rozwiązaniem konfliktu mogłoby być utworzenie niezależnej od struktury wydziałowej Pracowni Badań Historii Solidarności, której kierownictwo objąłby prof. Wojciech Polak.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *