Potencjał samorządu [FELIETON]
Samorząd terytorialny uznawany jest za jedną z najbardziej udanych reform przeprowadzonych w Polsce po obaleniu komunizmu. Została zaproponowana przez rząd Tadeusza Mazowieckiego. Pakiet ustaw samorządowych przyjęto na początku 1990 r. i na ich podstawie 27 maja przeprowadzone zostały pierwsze wybory samorządowe.
Reforma polegała na przełamaniu pięciu monopoli centralnie rządzonego państwa – politycznego, władzy, własności, finansowego i zatrudnienia. Powstały gminy, których władze mieszkańcy wybierali w wolnych wyborach, były niezależne od władz centralnych, posiadały własną osobowość prawną, majątek, własne dochody i same zatrudniały pracowników.
Polki i Polacy wzięli sprawy w swoje ręce i pokazali, że jeśli mają odpowiednie narzędzia i wystarczające środki, to dużo lepiej zarządzają lokalnymi zasobami niż władze centralne.
W samorządzie pracowałem 13 lat i doświadczyłem tej niesamowitej energii, która pojawia się, gdy ludzie czują się odpowiedzialni za swoją lokalną wspólnotę.
Niestety w ostatnich ośmiu latach mieliśmy do czynienia z próbami ograniczania samorządności. Zjednoczona Prawica próbowała ponownie centralizować państwo. Najlepiej było to widać na przykładzie dochodów własnych i dotacji. Te pierwsze były zmniejszane, a w zamian samorządy otrzymywały dotacje przyznawane w dużej mierze w sposób uznaniowy, bez jakichkolwiek merytorycznych kryteriów. Symbolem tego procesu były niebieskie tabliczki wręczane przez polityków PiS-u.
Dziś jednym z najważniejszych zadań jest odtworzenie samodzielności finansowej samorządów, tak aby osoby, które obdarzymy swoim zaufaniem w wyborach 7 kwietnia, mogły w pełni wykorzystać potencjał naszych gmin, miast, powiatów i całego województwa!
Chcesz przeczytać, co do przekazania mają inni nasi felietoniści? Kliknij tutaj, aby sprawdzić Tylko Toruń lub tutaj, aby sprawdzić Poza Toruń.