Pierwsi w Trzeciej Drodze
Ryszard Kruk, Agnieszka Oczkowska i Joanna Michalska to liderzy list wyborczych Trzeciej Drogi w tegorocznych wyborach samorządowych.
Już 7 kwietnia ruszymy do urn, aby oddać głos na kandydatów do różnych szczebli samorządu. Wśród nich są również kandydaci do Rady Miasta Torunia. „Jedynką” na liście w okręgu nr 1 jest Ryszard Kruk – magister biologii, reżyser filmowy i prezes Lokalnej Organizacji Turystycznej.
– Jestem rodowitym torunianinem i zależy mi na rozwoju miasta, w którym dobrze się mieszka. Jestem otwarty na ludzi o różnych światopoglądach, ale najważniejsze to działanie i skuteczność. Zdobyłem duże doświadczenie, działając w organizacjach pozarządowych i wiem, co można udoskonalić – mówi Ryszard Kruk.
Jak stwierdza kandydat, Toruń ma ogromny potencjał, który nie jest do końca wykorzystywany, m.in. w dziale gospodarki i zatrudnienia. Między społeczeństwem a władzą brakuje kontaktu, a szczególnie pominięci są mieszkańcy lewobrzeża, gdzie należy postarać się o drogę rowerową, lepszą komunikację, większą ofertę turystyczną i wydarzenia kulturalne. Samo miasto również potrzebuje zmian – należy szukać inwestorów, którzy stworzą miejsca pracy dla młodych ludzi.
– Ważne, abyśmy dochodzili do kompromisów i byśmy wspólnie działali – mówi kandydat.
Pierwszą kandydatką na liście Trzeciej Drogi w okręgu nr 2 jest Agnieszka Oczkowska – prawniczka, działaczka na rzecz osób z niepełnosprawnością i miłośniczka dużego ekranu.
– Przeniosłam działalność społeczną do polityki. Brałam aktywny udział w wysłuchaniach publicznych i poznałam polityków, którzy docenili moje działania i to, że potrafię słuchać. Wzięłam udział w wyborach parlamentarnych z listy Trzeciej Drogi, uzyskałam dobry wynik i zaproszono mnie na liderkę w wyborach samorządowych – opowiada Agnieszka Oczkowska.
Dla osób z niepełnosprawnością zrobiła już wiele, ale na tym nie poprzestaje – obecnie trwają prace nad ustawą o asystencji osobistej. Kandydatka wskazuje również na problem odpływu młodego pokolenia z miasta, którym należy zapewnić pracę z szansą rozwoju.
– Potrzebujemy zarówno artystów, jak i informatyków czy hydraulików. Najważniejsze jest to, by inwestycje były przeliczone i były źródłem pracy – stwierdza Oczkowska.
Wśród postulatów Oczkowskiej jest również wprowadzenie pomocy dla osób starszych, sprawdzenie poziomu przestępczości i uproszczenie prawa dla przedsiębiorców, czyli VAT dopiero od zapłaconej faktury.
– Chcę, żeby Toruń był najszczęśliwszym miastem w Polsce – tolerancyjnym, nowoczesnym i zapewniającym dobrostan.
Listę okręgu nr 3 otwiera Joanna Michalska – rodowita torunianka, trenerka dietetyki, wieloletnia dziennikarka sportowa i była managerka ds. sportu w MOSiR Toruń.
– Przez ostatnie dwa lata polityka coraz częściej do mnie wracała. Zrozumiałam, że moją szeroką wiedzę i duże doświadczenie mogę wykorzystać na rzecz społeczności Torunia – mówi Joanna Michalska.
Kandydatka chce wzmocnić rolę kobiet w życiu publicznym i gospodarczym miasta – począwszy od centrum wsparcia biznesowego, przez promocję twórczości, po program kompleksowej opieki medycznej dla kobiet.
– Chcę wesprzeć pracujące mamy. Mam w planach konkretne rozwiązania dla kobiet po urlopie macierzyńskim – mówi Joanna Michalska.
W programie są również udogodnienia dla przedsiębiorców, pracowników, a także seniorów. Joanna Michalska chce również regularnie prowadzić spotkania z mieszkańcami.
– Potrafię słuchać innych, utożsamiać się z ich problemami i skutecznie działać. Moim znakiem rozpoznawczym jest kreatywność, szerokie spojrzenie na potrzeby ludzkie i odwaga w działaniu. Chcę przywrócić sprawczość obywatelom, wsłuchując się w ich głos, działać na rzecz przedsiębiorców, kobiet i seniorów.