Prezydent Torunia doceniony za promowanie czytelnictwa wśród najmłodszych

Box2 Wiadomości
fot. Małgorzata Litwin

Michał Zaleski został wyróżniony medalem Stanisławy Jaworskiej. Przyznała go dyrekcja Szkoły Podstawowej nr 9. Wczoraj odznaczenie wręczyli dyrektor szkoły Maciej Gajewski oraz Jagoda Pawlikowska, inicjatorka szkolnych akcji czytelnictwa.

Wyróżnienie to stanowi podziękowanie za wieloletnie zaangażowanie prezydenta Torunia w promowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Od 2004 prawie zawsze prezydent Zaleski gościł podczas grudniowych “Mikołajek z Mikołajkami”, na których czytał uczniom i przedszkolakom fragmenty książek, na czele ze słynnym „Mikołajkiem” Rene Goscinnego i Jeana-Jacquesa Sempe.

Było to wielkie przeżycie dla naszych dzieci, później jeszcze długo rozmawialiśmy o takich spotkaniach i przeczytanych książkach. Zapamiętywały te chwile na zawsze – podkreśla Jagoda Pawlikowska, nauczycielka SP nr 9, organizatorka spotkań mikołajkowych i liderka szkolnej akcji Cała Polska Czyta Dzieciom “Czytające Szkoły”

W zeszłym roku z powodu infekcji koronawirusowej włodarz miasta nie mógł uczestniczyć w tym spotkaniu.

Medal Stanisławy Jaworskiej jest przyznawany od wielu lat przez społeczność Szkoły Podstawowej nr 9. Upamiętnia patronkę placówki – wybitną toruńską nauczycielkę, działaczkę oświatową, społeczną i harcerską, straconą 31 października 1939 r. przez hitlerowców w lesie Barbarka.

Prezydent Zaleski otrzymał, poza medalem i dyplomem, miniaturowy herb Torunia w szklanej kopule, wykonany samodzielnie przez 6-letnią, uzdolnioną plastycznie Biankę Będkowską z oddziału przedszkolnego oraz szydełkowego anioła autorstwa Konrady Mazur, babci kolejnej wychowanki placówki – Jagody Swobodzińskiej.

Spotkania w SP nr 9 nie są jedyną okazją, w których włodarz Torunia zachęca do sięgania po książki. Podobne wydarzenia odbywały się między innymi w Przedszkolu Miejskim nr 1 przy ul. Strumykowej, w Muzeum Toruńskiego Piernika czy w bibliotece na Rubinkowie. Co roku na początku września prezydent angażuje się w “Narodowe Czytanie”.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *