Rekordowa liczba turystów w Toruniu w ubiegłym roku? Przed nami duży spadek

Box1 Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

W ubiegłym roku Toruń odwiedziło około 2,5 mln turystów – wynika z danych raportu Monitoringu Ruchu Turystycznego, opracowanego na podstawie badania Ośrodka Informacji Turystycznej w Toruniu. Informacje z raportu przekazali dziś prezydent Michał Zaleski i dyrektor OIT Szymon Wiśniewski.

– Jesteśmy na wysokiej pozycji, jeśli chodzi o przelicznik liczby turystów na ilość mieszkańców. To około 12 przyjezdnych na jednego mieszkańca Torunia – podawał prezydent.

Podkreślił jednak, że w tym roku nie ma co liczyć na podobny wynik – z uwagi na trwającą epidemię. Optymizmem napawa jednak fakt, że ponad 80% przyjezdnych, to turyści z Polski.

– Liczymy na to, że to osłabienie ruchu przyjazdowego z Polski, nie będzie tak silne, tak uderzeniowe, jak w przypadku przyjazdów spoza naszego kraju – dodawał Michał Zaleski.

Według danych uzyskanych w badaniu, przyjezdnym nasze miasto kojarzy się najbardziej z Mikołajem Kopernikiem (takie skojarzenie wskazało 32,7% badanych). Na drugim miejscu znalazły się pierniki (30%). Za nimi uplasowała się starówka (11,4%). Turyści wskazali również, co najbardziej im się nie podoba. W przypadku turystów krajowych, była to zbyt mała liczba miejsc parkingowych, a wśród zagranicznych – bariera językowa. W obu grupach na drugim miejscu znalazła się mała liczba toalet, a na trzecim – tłumy turystów.

Duża liczba przyjezdnych, to także duże dochody dla lokalnych przedsiębiorców, działających w branżach okołoturystycznych.

– Ponad 90% osób, które przyjeżdżają do Torunia, deklaruje, że korzystało z usług gastronomii. To przykład na to, jak współzależna jest działalność gastronomii, ale też całego przemysłu związanego z pamiątkami i sprzedażą biletów, które są w dużej mierze uzależnione od obecności turystów – mówił dyrektor Ośrodka Informacji Turystycznej.

Duże znaczenie ma również baza hotelowa. W Toruniu w 2019 roku było ponad 7 tys. miejsc noclegowych. To około tysiąc więcej, niż rok wcześniej. Najczęstszym powodem wizyt w Toruniu jest zwiedzanie (45%). Drugie miejsce zajął wypoczynek (27%), a trzecie odwiedziny bliskich (11%).

– Od lat turyści mówią nam tym, że w Toruniu najbardziej fascynuje ich atmosfera tego miasta – dodawał Szymon Wiśniewski. – Toruń jest jednym z nielicznych miast w Polsce, które w dużej mierze żyją z turystyki. Jesteśmy wymieniani z reguły pośród tych 6-8 najważniejszych miast dla polskiej turystyki.

– Bazując na twardych danych, czyli na tym, co wiemy przede wszystkim z rozmów, czy wywiadów z tymi, którzy zarządzają obiektami noclegowymi oraz wiedząc, ile mamy miejsc noclegowych w Toruniu, mogę stwierdzić, że rok 2019 był jednym z najlepszych, o ile nie najlepszym, jeśli chodzi o ilość turystów, którzy odwiedzili nasze miasto – podsumował.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *