Skład na medal? Kto w tym sezonie reprezentuje barwy Apatora

Box2 Sport Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

Co pokażą zawodnicy For Nature Solutions Apator Toruń w nowym sezonie PGE Ekstraligi? Prezentujemy tegoroczny skład.

Paweł Przedpełski

REKLAMA

data urodzenia: 23 czerwca 1995 r.

Pierwszy sezon po powrocie do macierzystego klubu był dla Pawła Przedpełskiego całkiem udany. Wystąpił we wszystkich 14 spotkaniach, jakie Apator rozegrał w Ekstralidze, zdobywając łącznie 126 punktów. Średnia biegowa – 1,909 – klasyfikuje go na 16. miejscu wśród zawodników występujących w 2021 r. Jednak podczas Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostw Ekstraligi, które odbył się na Motoarenie w sobotę 2 kwietnia, wychowanek toruńskiego klubu zdołał „wyjeździć” ledwo cztery punkty i nie awansował do czołowej dziesiątki. Ten rok jest szczególny dla Przedpełskiego, gdyż oprócz występów w ramach rozgrywek ekstraligowych czekają go zmagania w cyklu Speedway Grand Prix, do którego awans wywalczył sobie w sierpniu zeszłego roku. Nie jest to dla niego nowość, bo już w 2021 r. prezentował się podczas ostatnich zawodów tego cyklu na Motoarenie.

Patryk Dudek

data urodzenia: 20 czerwca 1992 r.

To jeden z największych hitów ostatniego okienka transferowego. Jeszcze rok temu Patryk Dudek reprezentował barwy Falubazu, ale po tym, jak zielonogórzanie sensacyjnie spadli z Ekstraligi, wychowanek tego klubu zdecydował się pozostać w najwyższej klasie rozgrywkowej i przeniósł się do Torunia. Średnia biegowa to 2,077, co daje mu 10. miejsce wśród zawodników. Wszystkie jak dotąd zdobyte medale Drużynowych Mistrzostw Polski (trzy złote oraz po jednym srebrze i brązie) zdobywał, jadąc z Myszką Miki na kevlarze. Teraz amerykańskiego zwierzaka zamienił na toruńskiego anioła. Próbkę swoich umiejętności pokazał w jednym ze sparingów z Polonią Bydgoszcz, miał wtedy najlepszy bilans punktowy (11+1). Dudek będzie rywalizować także w zawodach o tytuł indywidualnego mistrza świata na żużlu. Mierzy wysoko – jego celem jest miejsce w pierwszej trójce.

Jack Holder

data urodzenia: 23 marca 1996 r.

Z dwóch australijskich braci kojarzonych przez wielu kibiców czarnego sportu z Apatorem w Toruniu został młodszy z nich. Chris od tego sezonu zasila szeregi Arged Malesy Ostrów Wielkopolski. W poprzednim sezonie Jack uzyskał średnią punktową 1,943 i w tabeli zawodników plasuje się na 15. miejscu, tuż przed swoim kolegą z zespołu, Pawłem Przedpełskim. Teraz czekają go kolejne wyzwania. Oprócz bycia jednym z liderów toruńskiej drużyny, przed którym staje zadanie doprowadzenia zespołu jak wyżej w tabeli, Holder rywalizować będzie podczas Speedway Grand Prix. Pierwotnie został zakwalifikowany jako zawodnik rezerwowy, jednak z racji wykluczenia Rosjan z rozgrywek po rozpoczęciu inwazji w Ukrainie, został on pełnoprawnym zawodnikiem, przynajmniej do czasu, aż wykluczenie nie zostanie cofnięte. FIM nie wyklucza, że to może się stać jeszcze w tym sezonie.

Denis Zieliński

data urodzenia: 11 października 2002 r.

Dla dwudziestoletniego zawodnika będzie to debiutancki sezon w barwach Apatora. Zdążył on już jednak poznać Motoarenę, bo jeździł na niej jako zawodnik GKM-u Grudziądz, z którym był związany przez ostatnie dwa lata. Decyzja o odejściu do Torunia wzbudziła wśród kibiców wiele kontrowersji, gdyż młody żużlowiec podjął ją tuż po zakończonym sukcesem boju o utrzymanie w najwyższej klasie rozgrywkowej. Część miłośników drużyny z Grudziądza miała za złe Zielińskiemu, że opuszcza klub, który dał mu wiele możliwości, w takim znaczącym momencie. „Decyzja o rozstaniu była ciężka, jednak teraz czas na nowe wyzwania” – napisał żużlowiec na Facebooku. Będzie to powrót do rodzinnego miasta, gdyż Denis stawiał swoje pierwsze kroki w szkółce Stal Toruń. W zeszłorocznych rozgrywkach Ekstraligi uzyskał średnią punktową na poziomie 0,806, co klasyfikuje go na 56. miejscu.

Robert Lampert

data urodzenia: 5 kwietnia 1998 r.

Gdy rok temu przychodził z ROW Rybnik do Apatora, z jego transferem wiązano spore nadzieje. Dostawał propozycje od praktycznie wszystkich drużyn występujących w PGE Ekstralidze, jednak ostatecznie wybrał Toruń, mimo iż jak sam mówił, ta oferta nie była najkorzystniejsza finansowo. Postawienie na Lamperta okazało się bardzo dobrym ruchem. To najwyżej sklasyfikowany zawodnik toruńskiej drużyny. W zeszłym sezonie jego średnia punktowa wyniosła 2,083, co dało mu 9. miejsce w tabeli. W tegorocznych rozgrywkach, zarówno na torach ligowych, jak i w cyklu SGP, może liczyć na pomoc Jasona Crumpa. Wielokrotny mistrz świata z Australii jeszcze niedawno sam rywalizował na torze, natomiast teraz będzie wspomagać swoją wiedzą i doświadczeniem Lamperta. Zastąpi na tym miejscu Tomasza Gaszyńskiego, wieloletniego menedżera Tomasza Golloba.

Petr Chlupac

data urodzenia: 2 lipca 2002 r.

Czeski żużlowiec jak na razie nie miał okazji, by mocniej zaprezentować się w pierwszym składzie Apatora. Nadal zbiera kolejne doświadczenia podczas treningów i oglądania spotkań, teraz zaś ma być jednym z zawodników rywalizujących w ramach nowych rozgrywek Ekstraliga U24. W nich o punkty walczyć będą zespoły młodzieżowe drużyn występujących w ramach „dorosłej” Ekstraligi. Jeśli Chlupac będzie dobrze prezentować się podczas spotkań młodzieżowych, to jest szansa, że częściej występowałby w kadrze pierwszego zespołu. O miejsce rezerwowego walczyć będzie bowiem z Karolem Żupińskim i Denisem Zielińskim. W weekendy Czech będzie rywalizować w drugiej lidze w barwach PSŻ Poznań, jako wypożyczony zagraniczny junior, tam może rozwijać swoje umiejętności i skupiać się na walce z bardziej doświadczonymi rywalami. Ten sezon może być dla młodego zawodnika przełomowy.

Karol Żupiński

data urodzenia: 3 czerwca 2002 r.

Dla wychowanka Wybrzeża Gdańsk będzie to drugi sezon w barwach Apatora. Poprzedni nie był dla niego udany. Jego średnia punktowa to 0,545, co plasuje go na 62. miejscu. Choć początkowo wydawało się, że ten transfer okaże się strzałem w dziesiątkę, to wraz z kolejnymi wyścigami sezonu okazywało się, iż Żupiński jest bardzo niestabilny. Na 33 biegi, w których jechał, zdołał wygrać tylko jeden. Najczęściej zaś, bo aż 23 razy, kończył je na ostatnim miejscu. W czterech meczach w ogóle nie punktował. Możliwe, że w tym sezonie będzie lepiej, gdyż mechanikiem młodego zawodnika został Dariusz Sajdak. Poprzednio pracował on z Grigorijem Łagutą, zaś w czasach, gdy działał u boku Jasona Crumpa, Australijczyk zajmował czołowe lokaty w zawodach Grand Prix. Pomoc będzie potrzebna, gdyż Żupińskiego czeka walka o miejsce w składzie z Denisem Zielińskim i Krzysztofem Lewandowskim.

Krzysztof Lewandowski

data urodzenia: 20 stycznia 2005 r.

Najmłodszy zawodnik w składzie Apatora to jeden z talentów młodego pokolenia. Do Torunia trafił z BTŻ-u Bydgoszcz i już w poprzednim sezonie pokazał, że warto na niego stawiać. Jego średnia punktowa wyniosła wtedy 1,000, co dawało mu 50. miejsce w klasyfikacji zawodników. Okazał się tym samym najskuteczniejszym z młodzieżowców. Jak sam mówi, najważniejsza jest praca, którą wykonuje podczas treningów, widać to potem w występach na torze. W tegorocznych rozgrywkach, zarówno „dorosłej” Ekstraligi, jak i nowej ligi U24, znowu ma szansę odegrać bardzo istotną rolę, a to może zaowocować w dalszej karierze. Jego obecny kontrakt z Apatorem obowiązuje do 2023 r., zaś jako junior będzie występować w rozgrywkach jeszcze przez pięć sezonów. Choć z kolegami z drużyny będzie walczył o miejsce w składzie, to poza torem stosunki między młodzieżowcami są bardzo dobre.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.