“Solidarność” Rolników Indywidualnych istnieje już 41 lat

Box2 Wiadomości
41. rocznica rejerstracji NSZZ Solidarność RI, 12 maja 2022
fot. Adam Zakrzewski

Wczoraj w Toruniu obchodzono 41. rocznicę rejestracji Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Rolników Indywidualnych „Solidarność”. Z tego powodu samorządowcy złożyli wiązanki kwiatów.

Najpierw odbyła się wspólna modlitwa w Parku Pamięci pod pomnikiem upamiętniającym pomordowanych mieszkańców wsi. Następnie złożono kwiaty przed tablicą upamiętniająca strajk rolników z 1981 roku, która znajduje się na terenie placu przed Urzędem Marszałkowskim.

Nasza obecność na tej uroczystości podkreśla szacunek dla polskiej historii i starań społeczeństwa obywatelskiego o wolne życie w wolnej Polsce, a więc także o wolne życie na polskiej wsi. To pragnienie ucieleśnia akt wymarzonej rejestracji sprzed 41 lat i całe dzieje Rolniczej Solidarności. Jej twórcom i bohaterom Toruń i cała ziemia toruńska oddaje dziś należne honory – mówił zastępca prezydenta Paweł Gulewski.

Aby upamiętnić rolę organizacji w najnowszej historii regionu i Polski, radni miejscy postanowili, że miejski skwer położony u zbiegu ulic Staszica i Podgórnej na osiedlu Jakubskie-Mokre będzie nosić imię Solidarności Rolników Indywidualnych.

„Solidarność” rolnicza odegrała jedną z kluczowych ról w tym, by mogła się dokonać pokojowa transformacja polityczna w naszym kraju. To dzięki ich działalności i wytrwałości możemy cieszyć się wolnością i suwerennością. „Solidarność” to nasze dziedzictwo, o którym powinniśmy pamiętać i które musimy pielęgnować – podkreślił marszałek Piotr Całbecki.

Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Rolników Indywidualnych „Solidarność” został zarejestrowany 12 maja 1981 roku jako pierwsza w powojennej Polsce, niezależna od władz komunistycznych, chłopska organizacja związkowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.