UMK w gronie 10 najlepszych uczelni w Polsce

Box2 Fotogalerie Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

Uniwersytet Mikołaja Kopernika uzyskał status uczelni badawczej i jako jedna z 10 polskich uczelni znalazł się w prestiżowym rankingu. Uczelnia konkurowała z najlepszymi ośrodkami edukacyjnymi na świecie. Prof. Andrzej Tretyn, rektor UMK, zdradził szczegóły na specjalnie zwołanej konferencji prasowej.

W konkursie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego “Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza”, udział wzięło 20 polskich uczelni. Konkurs rozstrzygnięto 30 października 2019 roku w siedzibie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w Warszawie.

– Kiedy premier Jarosław Gowin wręczał mi wczoraj dyplom stwierdził, że jest to wielki sukces naszego uniwersytetu. Nasz uniwersytet był wielki od samego początku, chce oddać hołd założycielom i podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do tego sukcesu. Do dzisiejszego dnia, przygotowywaliśmy się od kilku lat, nie mówiono nam, że taki konkurs będzie ogłoszony i rozstrzygnięty. Wprowadzaliśmy zmiany i nie boimy się naszego wyzwania. Od poniedziałku 4 listopada zaczynamy realizować projekt. Chcę podziękować wszystkim koordynatorom: prof. Jackowi Kubicy, panu dziekanowi prof. Włodzimierzowi Jaskólskiemu, pani dr Agacie Karskiej – mówił rektor UMK prof. Andrzej Tretyn.

Status uczelni badawczej uzyskali: Uniwersytet Warszawski, Politechnika Gdańska, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Akademia Górniczo-Hutnicza, Uniwersytet Jagielloński, Politechnika Warszawska, Gdański Uniwersytet Medyczny, Politechnika Śląska, Uniwersytet Mikołaja Kopernika i Uniwersytet Wrocławski.

Uczelnie badawcze otrzymywać będą w latach 2020-2026 subwencję wyższą o 10% z przeznaczeniem na działania podnoszące jakość badania i kształcenia.

– Bardzo się cieszę, jest to ogromny sukces rektora, to on potrafił prowadzić uczelnie tak, że zyskała status uczelni badawczej. Trzymałam kciuki od samego początku od kiedy współpracujemy. Toruń jest elitą, najmniejsze miasto, które ma taką uczelnie to wyróżnienie – dodała wiceminister edukacji Iwona Michałek.

Konkurs przebiegał w dwóch etapach. W pierwszym oceniany był wniosek konkursowy, w drugim eksperci rozmawiali z przedstawicielami uczelni, ustalając ostateczne rekomendacje. Przez najbliższe 7 lat za projekt odpowiedzialna będzie dr Agata Karska.

– Jestem dumny z UMK, że jest jednym z najbardziej rozwojowych uniwersytetów tego kraju. Dziękuje wszystkim pracownikom UMK. 15-osobowe jury nie miało żadnych wątpliwości, żeby przyznać ten tytuł. Jest to wspaniały prezent na 550. urodziny patrona uczelni i naszego miasta Mikołaja Kopernika – mówił prezydent Michał Zaleski.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *