Świece na wystawie w CSW. Marka Candellana podsumowała współpracę z toruńskimi studentami [ZDJĘCIA]

Box2 Na luzie
Fot. Michał Ciechowski

Od poniedziałku 21 października w Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” możemy oglądać wystawę „Forma”, pokazującą efekty współpracy firmy Candellana z Wydziałem Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Świece zaprojektowane przez studentów podziwiać można do 27 października.

Firma Candellana stworzyła świece dla Facebooka, Slayera, A Perfect Circle, Motorhead czy Ghost. Eksportują swoje małe dzieła na cały świat. Kilka miesięcy temu przedstawiciele firmy podjęli współpracę ze studentami Wydziału Sztuk Pięknych UMK – beneficjentami vouchera badawczego Candellany. 11 młodych artystów, w ciągu 5 miesięcy, opracowało nowe projekty wzornicze z wykorzystaniem nowinek z zakresu technologii druku w 3D.

Efektem współpracy jest 78 nowych wzorów świec, z czego aż 60 dostępnych jest już w sprzedaży.

Jak wyglądała współpraca z marką Candellana?

– Spotykaliśmy się i dużo rozmawialiśmy, by wprowadzić młodych ludzi do naszego świata – mówi Marek Kaliński, właściciel Candellany. – Studenci, przed stworzeniem swoich projektów, dowiedzieli się od nas o ograniczeniach technicznych produkcji. Z ich strony zaś otrzymaliśmy ogrom kreatywności. Po pięciu miesiącach ich pomysły zostały zamienione w realny produkt – z betonu i parafiny powstały piękne świece.

Na wystawie „Forma” zobaczyć możemy świece w kształcie pary młodej, butelek, ludzkich twarzy, czy wielu innych przestrzennych form.

– Infografiką 3D interesowałam się od dziecka – mówi Marta Zadrożna, studentka IV roku Grafiki. – Tworząc projekt świecy dla marki Candellana inspirowałam się światem 8-bitowym. Tak powstały pikselowe figury. Nie mogło zabraknąć standardowego serca, psa, a także kota. To ciekawy motyw zwłaszcza dla najmłodszych. Z efektu finalnego jestem zadowolona.

– Chciałam zrobić coś codziennego, z czym każdy mógłby się identyfikować – mówi Weronika Olejko, studentka IV roku Grafiki Warsztatowej. – To cykl świeczek urodzinowych, pokazujących ludzkie karykatury. Odzwierciedlają one ludzkie cechy w zabawny sposób. Nad samą ich koncepcją pracowałam miesiąc.

Wśród prac dojrzeć można także świecę-serce i świecę-butelkę wina.

– Moim motywem są walentynki – mówi Karolina Gatzke z V roku Grafiki. – Zainspirowałam się pudełkiem czekoladek. Do nastroju panującego 14 lutego doskonale pasuje butelka wina, stąd pojawił się też taki motyw. 

Wśród gości zamkniętego wernisażu wystawy była prof. Elżbieta Basiul, dziekan Wydziału Sztuk Pięknych UMK. Jakie wrażenie zrobiły na niej stworzone przez studentów i pracowników uczelni projekty?

– Jestem zaskoczona różnorodnością – podkreśla. – Efekt naprawdę jest zadowalający. Współpraca z marką Candellana pokazała, że pierwsze sukcesy na rynku pracy osiągać można już podczas studiów.

Teraz świece, które powstały dzięki współpracy studentów z marką Candellana, pojadą w świat. A jaka przyszłość czeka autorów?

– Z kilkoma studentami podjęliśmy stałą współpracę, inni zaś otrzymają zaproszenie do powstającego właśnie Warsztatu Przyszłości – dodaje Monika Mitoraj, wspołwłaścicielka firmy.

Czym będzie wspomniany Warsztat Przyszłości?

W Intelligent Business Centre Lab, budynku tworzonym przez toruńską Izbę Przemysłowo-Handlową, powstanie miejsce do testowania rozwiązań związanych z szeroko pojętą eksploatacją budynków, a także miejsce współpracy przedsiębiorstw z młodymi twórcami. Jedno z pomieszczeń zostanie wykorzystane na potrzeby marki Candellana.

– Do końca pierwszego kwartału 2020 r. sfinalizujemy formułę współpracy z poszczególnymi instytucjami z otoczenia biznesu i rozpoczniemy pracę z pierwszymi partnerami – dodaje Marek Kaliński. – Co z tego wyjdzie? Czas pokaże.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *