Święta z czworonogiem. Sprawdź, co może zjeść zwierzak ze świątecznego stołu

Polecamy Wiadomości
fot. Pixabay.com

Boże Narodzenie to wyjątkowy okres, który spędzamy w gronie najbliższych osób. W ten magiczny czas nie należy również zapominać o swoich czworonogach. Powinniśmy zachować szczególną ostrożność i uważać, co je zwierzak, żeby święta nie zakończyły się pilną wizytą u weterynarza. 

Psy w większości to łakomczuchy, a ludzkie jedzenie zazwyczaj jest dużo smaczniejsze niż psie – zakazany owoc zawsze lepiej smakuje. Należy uważać zwłaszcza podczas świątecznej gorączki, z czym dzielimy się z naszym czworonożnym przyjacielem.

Szczególnie niebezpieczna może okazać się gwiazda betlejemska. Spożycie jej nawet w niewielkich ilościach może doprowadzić do poważnego zatrucia. W jej liściach i łodygach występuje mleczko, które zawiera lateks, może on podrażnić układ pokarmowy, skórę i oczy.

Pamiętajmy, aby nie dokarmiać psa czekoladą, która nawet w niewielkiej ilości może być śmiertelna. Świąteczny stół zastawiony jest ciastami z rodzynkami. Należy pamiętać, że rodzynki zawierają toksyny, które mogą doprowadzić do niewydolności nerek i uszkodzić wątrobę.

Kolejna na czarnej liście jest cebula w każdej formie (surowej, smażonej, sproszkowanej) – pies lub kot, który zje cebulę może uszkodzić sobie krwinki czerwone i mieć niedokrwistość. Pamiętajmy, żeby uważać też na gotowane kości, które mogą przebić psu jelito.

Układ pokarmowy zwierząt różni się od ludzkiego i nie wszystko, co smakuje ludziom, jest także dobre dla psów czy kotów. Jeżeli pies zje coś, co może jemu zaszkodzić, niezwłocznie należy jechać do weterynarza.

Dyżury klinik weterynaryjnych w Toruniu podczas świąt:

  • Przychodnia Weterynaryjna Arka (w nagłych przypadkiem pod nr. tel. 602 245 893)
  • Max-Vet lecznica weterynaryjna ul. Wyspiańskiego 19 (czynna 24.12.2018 i 26.12.2018)
  • Klinika Weterynaryjna przy ul. Kościuszki 41/47 (dyżury 24-27.12.2018)
  • Mirosław Rak Lecznica Weterynaryjna ul. Świętego Józefa 113 (w święta wizyty domowe)
Tagged