Tajemnicze telefony z pogróżkami do posła Szramki. Kto podszywa się pod numery polityków?

Box2 Polityka Wiadomości
fot. Pixabay (ilustracyjne)

Wczoraj wieczorem poseł koła poselskiego Polskie Sprawy, Paweł Szramka, poinformował na Twitterze o dziwnym telefonie, jaki otrzymał.

Polityk napisał:

REKLAMA

Kilka minut temu odebrałem telefon z groźbami oraz obelgami. Nieznajomy głos, dzwoniący z numeru Pauliny Matysiak zadzwonił dwa razy. Koleżanka Posłanka nic o tym nie wiedziała. Po chwili z mojego numeru wykonany został podobny manewr w Jej stronę.

Poseł dodał, że gdyby zdarzyła się podobna sytuacja z jego numerem telefonu, to zaznacza, że nie on telefonuje.

Posłanka Lewicy Paulina Matysiak potwierdziła, że takie zajścia miały miejsce i zgłosiła sprawę na policję. Natomiast Janusz Cieszyński, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odpowiedzialny za cyfryzację, stwierdził:

To prawdopodobnie kolejny przypadek spoofingu. Słuchajmy głosu ekspertów i nie dajmy się rozegrać – każda poszkodowana osoba może liczyć na profesjonalne wsparcie państwowych instytucji.

Czym jest spoofing? To podszywanie się pod dowolny numer. Mimo wyświetlanej nazwy pokazującej się na ekranie telefonu, która jest podporządkowana pod określony kontakt, dzwoni do nas lub wysyła wiadomości zupełnie ktoś inny.

Zdarzenie, o którym poinformował poseł Szramka, nie jest pierwszym tego typu w ostatnich dniach w polskiej przestrzeni publicznej. 12 stycznia z numeru telefonu kancelarii adwokackiej Doroty Brejzy, żony senatora Koalicji Obywatelskiej Krzysztofa Brejzy, którego szpiegowano za pomocą systemu Pegasus, zadzwoniono do szpitali w Mogilnie, Inowrocławiu i Nakle, a także do komisariatów policji na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. Treścią telefonu było zapętlone nagranie informujące o podłożeniu w budynku materiału wybuchowego. O podobnej sytuacji poinformował mecenas Roman Giertych, w tym przypadku posłużono się numerem jego córki.

W weekend o podszyciu się pod numer i telefonach do kilku instytucji z informacją o bombie poinformował Dawid Myśliwiec, twórca kanału na YouTube “Uwaga! Naukowy Bełkot”:

W zeszłym tygodniu odebrałem telefon z bardzo precyzyjnymi obelgami i groźbami dotyczącymi między innymi mojego kanału. Czytał je syntezator mowy, a wyświetlony numer okazało się należeć do Jacka Kurskiego (tak, ten numer, który “wyciekł”). W piątek, rzekomo w ramach zemsty za obowiązek szczepień, połączenia z mojego numeru informowały o podłożonych bombach.

Tagged

1 thought on “Tajemnicze telefony z pogróżkami do posła Szramki. Kto podszywa się pod numery polityków?

 1. Kto jest za to odpowiedzialny?
  Michał Woś?
  Czy Michał Woś to
  zdrajca polskiego państwa?
  Czy Michał Woś powinien stanąć przed sądem w sprawie karnej?
  Czy proces Michała Wosia przed sądem,
  powinien odbyć się publicznie?!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.