Tak się zmieni park Glazja przy ul. Waryńskiego

Box2 Wiadomości
fot. Geoportal Miasta Torunia

Magistrat bierze się za kolejny teren zieleni w mieście. Wkrótce rozpoczną się prace związane z zagospodarowaniem parku Glazja przy ul. Waryńskiego. Na czym będą one polegać i ile potrwają?

W tym roku magistrat będzie realizować wiele projektów “zieleniarskich”. Rozpocznie się urządzanie terenów zieleni m.in. na Jordankach, przy Muzeum Etnograficznym czy w Parku Tysiąclecia. Prace zaplanowano też w parku Glazja przy ul. Waryńskiego.

Jak zmieni się obszar pomiędzy Starówką a Jakubskim Przedmieściem? Wizja zagospodarowania tego terenu zieleni została wypracowana w kilku odsłonach konsultacji społecznych.

W parku Glazja zostanie uporządkowana komunikacja piesza i rowerowa. Remont przejdą istniejące ścieżki spacerowe. Powstaną chodniki z nawierzchni mineralnej, z płyt granitowych i betonowych.

Pojawią się elementy małej architektury: ławki parkowe, kosze na śmieci i psie odchody, leżaki parkowe, stojaki na rowery, stoły szachowe, grill parkowy, budki dla ptaków, domki owadów i balustrada.

Zmieni się też wygląd placu zabaw, który zyska nowe urządzenia. W strefie rekreacyjno-wypoczynkowej będzie do dyspozycji plenerowa siłownia, urządzenia do street-workoutu, miejsce do grillowania. Nowością ma być taras widokowy na stok bojowy przy Forcie św. Jakuba.

Przewidziano też przebudowę instalacji oświetleniowej parku. Zostaną zamontowane tam lampy LED-owe. Teren ten ma też zostać włączony do systemu monitoringu miejskiego.

Projekt zakłada także urządzenie i uporządkowanie terenów zieleni. Kiedy zobaczymy park w nowej odsłonie? W kwietniu 2020 r. Taki termin ukończenia prac ma zostać zapisany w umowie ze zwycięzcą przetargu, który obecnie jest w toku.

Cała inwestycja została oszacowana na 6,6 mln zł, z czego w tegorocznym budżecie zarezerwowano 3,2 mln zł.

Tagged
Wojciech Giedrys
Dziennikarz, redaktor wydań "Tylko Toruń" i działów on-line serwisów tylkotorun.pl i pozatorun.pl. Od 1999 r. w Toruniu.
http://fb.me/wojciech.giedrys

1 thought on “Tak się zmieni park Glazja przy ul. Waryńskiego

  1. To koniec parku Glazja, jednego z najbardziej naturalnych i uroczych terenów zielonych miasta. Będzie wieża widokowa, grill, stoły, drabinki, itd. Ta koncepcja to jakiś żart. Zero umiaru!!!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *