“To jeszcze Toruń, czy już Rydzykowo?” Protest pod Kopernikiem

Polecamy Wiadomości
Fot. Łukasz Piecyk

Ok. 50 osób protestowało dziś pod pomnikiem Mikołaja Kopernika przeciwko polityce PiS i zależności władzy od o. Tadeusza Rydzyka.

Sobotni termin protestu był nieprzypadkowy. Dziś swoje 27. urodziny świętuje Radio Maryja. Kilka tysięcy pielgrzymów przyjechało na uroczystości w hali przy ul. Bema.

Pod Kopernikiem na proteście Stowarzyszenia Polska Laicka i Toruńskiego Strajku Kobiet zebrało się ok. 50 osób. W wystąpieniach przed pomnikiem można było usłyszeć całą litanię dotacji, które powędrowały do podmiotów związanych z o. Rydzykiem i redemptorystami.

“Tadeusz Rydzyk to studnia bez dna”, ‘to jeszcze Toruń, czy już Rydzykowo?”, “rozdział Kościoła od państwa” – z takimi hasłami przyszli protestujący. Skandowali także: “Kościół z narodem, naród z torbami”, “Rydzykowa narracja, to nie demokracja”.

Dominik Stajnbart, toruński społecznik i działacz SLD w swoim wystąpieniu stwierdził wprost, że Polska jest państwem wyznaniowym.

– Można rozdzielić Kościół od państwa – podkreśla Stajnbart. – Domagamy się finansowania Kościoła tylko przez osoby wyznania rzymsko-katolickiego, a niewierzący mogli te środki, które dziś trafiają na Kościół, przekazać dowolnej organizacji non profit.

Wojciech Giedrys
Dziennikarz, redaktor wydań "Tylko Toruń" i działów on-line serwisów tylkotorun.pl i pozatorun.pl. Od 1999 r. w Toruniu.
http://fb.me/wojciech.giedrys