Toruń. Co zaplanowano na obchody 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego?

Box2 Historia Wiadomości

W najbliższą niedzielę 1 sierpnia Toruń, jak co roku, upamiętni obchody wybuchu Powstania Warszawskiego. W tym roku zaplanowano m.in. żywą lekcję historii, konkurs wiedzy i recital fortepianowy. Organizatorami tegorocznych obchodów są miasto Toruń, Garnizon Toruń, województwo kujawsko-pomorskie, Toruńska Orkiestra Symfoniczna i Fundacja gen. Elżbiety Zawackiej.

Oficjalna część toruńskich obchodów 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego rozpocznie się 1 sierpnia o godz. 17.00 pod obeliskiem Ku czci Żołnierzy Armii Krajowej na placu Rapackiego od tradycyjnego sygnału syreny i odegrania hymnu państwowego. Nie zabraknie symbolicznego złożenia kwiatów w imieniu mieszkańców regionu kujawsko-pomorskiego i miasta Torunia, okolicznościowych przemówień oraz pieśni powstańczych, granych przez Orkiestrę Wojskową z Torunia.

Na toruńskiej starówce z kolei, u zbiegu ulic Strumykowej i Szerokiej, w godz. 10.00-16.00, będzie można oglądać żywą lekcję historii, przygotowaną przez Fundację Muzeum Historyczno-Wojskowe. Mieszkańcy Torunia i turyści zobaczą m.in. powstańczą barykadę czy szycie powstańczych opasek. Zaplanowano także test wiedzy o Powstaniu Warszawskim dla starszych, a dla młodszych – rysowanie kartek pocztowych dla żyjących Powstańców.

Natomiast w CKK Jordanki o godz. 17.00 rozpocznie się recital fortepianowy “Armaty ukryte w kwiatach. Chopin w rocznicę Powstania Warszawskiego”, odbywający się w ramach 25. Międzynarodowego Festiwalu “Nova Muzyka i Architektura”, przygotowany przez Toruńską Orkiestrę Symfoniczną. Bilety na wydarzenie można nabyć tutaj

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *