Trwają kwalifikacje wojskowe. To okazja, aby wstąpić do WOT [ZDJĘCIA]

Box2 Wiadomości
Fot. nadesłane

Kwalifikacje wojskowe rozpoczęły się 4 kwietnia i obejmą w tym roku blisko 260 tys. osób, a tylko w samym Toruniu niemal 1,2 tys. osób. Na kwalifikacji w Toruniu – w Międzynarodowym Centrum Spotkań Młodzieży – obecni będą rekruterzy 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę zainteresowanie służbą w Wojskach Obrony Terytorialnej ciągle rośnie, dlatego rekruterzy 8. K-PBOT zachęcają, że trwająca właśnie kwalifikacja wojskowa to dobra okazja, aby wstąpić w szeregi WOT. Kwalifikacja w Toruniu przeprowadzana jest w Międzynarodowym Centrum Spotkań Młodzieży przy ul. Władysława Łokietka 3. Zostało na nią skierowanych 1140 mężczyzn zameldowanych w Toruniu na pobyt stały lub czasowy oraz 14 kobiet urodzonych w latach 1998-2003, wskazanych przez Wojskowego Komendanta Uzupełnień w Toruniu z uwagi na posiadane kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej.

– Oprócz nauki m.in. strzelania, taktyki, pierwszej pomocy, topografii, budowy i eksploatacji sprzętu wojskowego i zwiększania szeroko pojętego bezpieczeństwa lokalnej społeczności, służba w WOT wiąże się również ze wzmocnieniem budżetu domowego żołnierzy ochotników – zachęca por. Paweł Banasiak, oficer prasowy 8. K-PBOT. – W 2022 r. wzrosły uposażenia żołnierzy. Podwyżka obejmuje także terytorialsów. Stawka dzienna uposażenia żołnierza Terytorialnej Służby Wojskowej w stopniu szeregowego wynosiła do tej pory 117,14 zł. Teraz jest to 129,96 zł. Żołnierzom przysługuje także dodatek za gotowość bojową. Aby otrzymać taki dodatek, żołnierz musi odbyć minimum dwa dni szkolenia w miesiącu. Dodatek ten wynosił wcześniej 411 zł, teraz jest to 456 zł. Podsumowując szeregowy za dwa dni szkolenia i gotowość bojową dostaje obecnie 715,92 zł. Za 16-dniowe szkolenie podstawowe żołnierz WOT otrzyma łącznie 2079 zł.

Rekruterzy, obecni na kwalifikacji, odpowiedzą na wszystkie pytania chętnych, by wstąpić do służby.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.