Uchwała antysmogowa przyjęta w kujawsko-pomorskim! Czy to koniec “kopciuchów”?

Box2 Region Wiadomości
fot. pixabay

Podczas VIII sesji Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego radni przyjęli uchwałę antysmogową. Dotyczy ona ograniczeń i zakazów w zakresie eksploatacji instalacji grzewczych oraz ograniczeń w zakresie spalania paliw stałych.

Uchwała antysmogowa była głównym tematem debaty z 17 czerwca zorganizowanej w Urzędzie Marszałkowskim. Od poniedziałku 24 czerwca – weszła w życie.

– Od kilku lat podejmujemy działania mające na celu poprawę jakości powietrza w województwie kujawsko-pomorskim – informuje Agnieszka Sosnowska, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska w marszałkowskim Departamencie Środowiska. – Bazując na danych pochodzących z monitoringu, przekazanych przez Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska w Bydgoszczy, zostały opracowane programy ochrony powietrza (POP), które wskazują długoterminowe działania naprawcze mające na celu poprawę jakości powietrza w regionie.

Na terenie województwa przeprowadzana jest cyklicznie edukacja ekologiczna. Są to przede wszystkim szkolenia, konferencje, zajęcia z dziećmi, które mają na celu podnieść świadomość mieszkańców kujawsko-pomorskiego w tym zakresie.

– Samorząd województwa od lat finansowo wspiera inwestycje proekologiczne – mówi Beata Krzemińska, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego. – Współfinansowanie zadań służących poprawie jakości powietrza było dostępne w Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2007-2013, a określoną pulę na działania ukierunkowane na zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza przewiduje także RPO WK-P na lata 2014-2020, w osi priorytetowej 3: Efektywność energetyczna i gospodarka niskoemisyjna.

Ponadto w 2017 roku Urząd Marszałkowski zorganizował cykl seminariów pn. „Ochrona powietrza i ograniczenie niskiej emisji na przykładzie województwa kujawsko-pomorskiego”. Ich głównym tematem był problem niskiej emisji i sposobów jej zmniejszenia.

To nie koniec! W 2018 roku odbyła się również konferencja „Ochrona powietrza i ograniczenie niskiej emisji – stan aktualny i wyzwania”. Przekazane zostały informacje o stanie powietrza atmosferycznego w województwie kujawsko-pomorskim, czy działaniach administracji rządowej na rzecz poprawy jakości powietrza. Zaprezentowano przede wszystkim jak wygląda ochrona powietrza w Polsce z punktu widzenia prawa.

2019 rok jest dla województwa kolejnym krokiem w drodze do ochrony powietrza. Uchwała antysmogowa właśnie weszła w życie. Czy to oznacza koniec palenia węglem w województwie? Nie. Uchwała zakłada okres karencji na wymianę kotłów.

Dopiero od 1 stycznia 2024 na terenie całego województwa obowiązywać będzie zakaz użytkowania „kopciuchów” – pozaklasowych kotłów na węgiel, a od 1 stycznia 2028 kotłów nie spełniających parametrów klasy 5. Już w nadchodzącym sezonie grzewczym, od 1 września, obowiązywać będzie zakaz spalania węgla brunatnego, flotokoncentratów i mułów oraz mieszanek z ich wykorzystaniem.

Tagged

5 thoughts on “Uchwała antysmogowa przyjęta w kujawsko-pomorskim! Czy to koniec “kopciuchów”?

  1. Tak…tu uchwała antysmogowa a w Toruniu wycinają drzewa na potęgę. Przecież to wszystko się łączy. Drzewa to nie tylko cień ale i oczyszczanie powietrza…

    1. Dokładnie, antysmogowy, czyli zdrowy ekogroszek, wymiana piecy,sratu tatu,a drzew nie posadzą , wytną wszystkie w pień, a skwar w Bydgoszczy niemiłosierny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *