„Dzieci Torunia”. Już jutro piknik dla fanów dawnych militariów
Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy zaprasza na darmowy piknik „Dzieci Torunia – zapomniana historia militarna Torunia”. W planie m.in. prezentacja repliki czołgu sprzed 100 lat i militarny spacer po toruńskiej starówce. Piknik zaczyna się już jutro 2 października i potrwa dwa dni.
Projekt „Dzieci Torunia” ma na celu zwiększenie świadomości na temat wydarzeń, jakie towarzyszyły odbudowie państwa po odzyskaniu niepodległości.
2 października od 9:00 do 15:00 w namiocie na parkingu przed Młynem Wiedzy do dyspozycji będą stanowiska doświadczalne, które przybliżą zagadnienia z zakresu fizyki i inżynierii w technologiach militarnych. Od godz. 18:00 z kolei będzie można wziąć udział w wykładach „Wojskowe tradycje toruńskiego garnizonu wśród codziennego życia mieszkańców Torunia” (prowadzenie Paweł Pilarski, historyk z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika) i „Szkolnictwo marynarki wojennej w Toruniu. Udział marynarzy i torunian w walkach w rejonie Toruń-Włocławek jako skrzydle Bitwy Warszawskiej” ( prowadzenie Maciej Neumann, historyk, publicysta, autor książek „Flota II Rzeczypospolitej i jej okręty” oraz „Historia III Rzeszy”). Wykłady odbywać się będą w Centrum Innowacyjnej Edukacji.
3 października, w sobotę, w godz. od 11:00 do 17:00 przed Młynem Wiedzy również dostępne będą stanowiska doświadczalne. Będzie można ponadto zobaczyć replikę czołgu Renault FT 17, który wykorzystywany był na planie filmu „Bitwa Warszawska” Jerzego Hoffmana. Do obejrzenia będą również mundury Wojska Polskiego z lat 1919-1920. Przygotowaniem militarnych stanowisk zajmą się rekonstruktorzy z Fundacji Historii Polskiej Broni Pancernej. Na godz. 15:00 przed Młynem Wiedzy zaplanowano odjazd autobusu, który pasażerów zabierze za darmo na starówkę, gdzie odbędzie się historyczny spacer militarny, poprowadzony przez Pawła Pilarskiego.
Projekt „Dzieci Torunia – zapomniana historia militarna Torunia” realizowany jest przy współpracy z Fundacją Historii Polskiej Broni Pancernej i szkoła doktorska Academia Artium Humaniorum. Więcej informacji o wydarzeniu uzyskać można na stronie internetowej Młyna Wiedzy.