Jakich inwestycji oczekują mieszkańcy Torunia? Najciekawsze projekty budżetu obywatelskiego
Propozycje zaakceptowanych projektów do budżetu obywatelskiego w Toruniu na rok 2021 zostały opublikowane 9 lipca. W tym roku do wydania jest 7.5 mln zł. Jak już informowaliśmy, do Urzędu Miasta Torunia wpłynęło 147 poprawnych formalnie wniosków. Najwięcej zgłoszonych projektów dotyczyło sportu i rekreacji oraz zieleni i ekologii.
Uwagi i opinie do projektów można składać do 24 lipca. Wstępne wyniki oceny wniosków zostaną zaprezentowane 11 września. Ostateczne listy projektów do głosowania zostaną opublikowane 2 października. Głosowanie na projekty potrwa od 10 do 19 października. Wyniki głosowania poznamy najpóźniej 4 listopada.
Już teraz można się jednak zapoznać z pełną listą zaakceptowanych projektów. Pojawiło się wiele projektów dotyczących budowy, bardzo modnych w ostatnim czasie, skateparków – m.in. na Bydgoskim w parku Rudelka, na Staromiejskim przy Bulwarach, na Stawkach obok boiska piłkarskiego przy ul. Czapli i na Wrzosach w pobliżu osiedla Jar.
W projektach ogólnomiejskich na uwagę zasługuje zwłaszcza kontynuacja projektu „Rubinkowo też chcę mieć swoja Martówkę”.
Co jeszcze znalazło się w projektach dla poszczególnych części Torunia?
Bielawy-Grębocin. Tu na czoło wysuwa się projekt dalszej rewitalizacji parku Bielawy, zlokalizowanego między ulicami Koszalińska- Szczecińska- Krynicka. Mieszkańcy chcą uczynić z niego „Central Park”, doposażając plac zabaw i inwestując w nowe nasadzenia.
Bydgoskie. Pojawiły się projekty rekultywacji zniszczonej zieleni przy ul. Mickiewicza, stworzenia zielonego zakątka na Osiedlu Młodych i zagospodarowania skweru przy ul. Gagarina. Uwagę zwraca projekt „Ogrodów Marysieńki”. Chodzi o teren wokół fontanny przy ul. Bydgoskiej, na którym miałby powstać tunel wielobarwnych kwiatów.
Chełmińskie. Na uwagę zasługuje projekt „Majsterkownia”, którego efektem miałoby być stworzenie miejsca, w którym każdy mieszkaniec będzie mógł bezpłatnie skorzystać ze specjalistycznych narzędzi i zrealizować swoje kreatywne pomysły.
Czerniewice. Jeden z ciekawszych projektów dotyczy zainstalowania trampolin ziemnych, przeznaczonych dla dzieci oraz dorosłych na placu rekreacyjno-sportowym u zbiegu ulic Włocławskiej-Zdrojowej.
Jakubskie-Mokre. Jeden z bardziej rozbudowanych projektów dotyczy zagospodarowania terenu przy Strudze Toruńskiej. Chodzi o utwardzenie terenu w okolicy ciągu garaży, który w chwili obecnej jest zaniedbany. Pomysłodawcy chcą także odnowić pas zieleni, który teraz rozjeżdżają, z powodu niedostatecznej liczby miejsc postojowych, parkujące na nim auta.
Kaszczorek. Jeden z projektów zakłada stworzenie internetowej telewizji dla osiedla Kaszczorek. W ramach projektu ma być udostępnionych w 2021 r. nieodpłatnie minimum 10 audycji.
Podgórz. W oczy rzuca się m.in. projekt „Zielona Brama Podgórza”, zakładający budowę miniparku i wybiegu dla psów na terenie przy ul. Jasnej.
Skarpa. Tutaj na uwagę zasługuje projekt „Skaropolina”, zakładający przekształcenie starego boiska (pomiędzy blokami przy ul. Tłoczka) na niski park linowy, przystosowany także do użytku przez najmłodszych.
Staromiejskie. Na czoło wsuwa się skatepark przy Bulwarach. Gdzie dokładnie? Na niezagospodarowanym terenie między ul. św. Jakuba a Bulwarem Filadelfijskim w pobliżu przydrożnego parkingu.
Stawki. Tutaj także warto wspomnieć o pomyśle budowy skateparku i pumptracku, ponieważ byłby to pierwszy tego typu projekt na lewobrzeżu.
Wrzosy. Jeden z projektów dotyczy społecznej akcji, polegającej na nadaniu nazwy dla nowo powstałego parku na osiedlu Jar. Pomysłodawcy chcą stworzyć tablicę mozaikową z wybraną w konkursie nazwą parku, aby została ona trwale wpisana w krajobraz tego miejsca.