LAS W SŁOIKU – PRZEPIS NA SUKCES
Ostatnimi czasy bardzo modnym sposobem eksponowania i hodowli roślin są tak zwane lasy w słoiku. Brzmi nieprawdopodobnie? A jednak! Według założenia, las w słoiku to mały ekosystem. Zaletą tego rozwiązania jest nie tylko wygląd, ale też łatwość utrzymania i pielęgnacji roślin zamkniętych w szklanym naczyniu.
Lasy w słoiku można podzielić na dwa podstawowe rodzaje:
lasy w słoju zamknięte oraz kompozycje w szkle (tzw. lasy otwarte)
Kompozycje w szkle tzw.”Lasy otwarte” są prostsze w hodowli niż zamknięte i dają większe możliwości roślinne do nasadzeń. Opieka nad takimi roślinami przypomina opiekę nad tradycyjnymi roślinami doniczkowymi, z tą różnicą,że podlewanie powinno systematyczne i mniej obfite. Dlaczego? Słój nie ma odpływu, jak tradycyjna donica , więc żeby zapobiec gromadzeniu się wody na dnie słoja a co za tym idzie, zapobiec procesom gnilnym rośliny, podlewanie nie powinno przekraczać 150 ml. wody . Otwarte lasy w słoju mają większe możliwości pod względem nasadzeń. Do otwartego słoja można wybrać również sukulenty, które z powodzeniem rosną w takich kompozycjach. Należy pamiętać,że jeżeli kupiliśmy otwarty słój nie można na własną rękę dokompletować korka do jego zamknięcia, ponieważ całe nasadzenie i podłoże nie jest w odpowiedni sposób przygotowane do tego typu hodowli.
Las w słoju tzw. zamknięty to rodzaj kompozycji, która jest szczególnie poszukiwana i lubiana przez domowych hodowców. Aby cieszyć się trwałością takiego nasadzenia, należy jeszcze przed zakupem zwrócić uwagę na kilka aspektów.
Po pierwsze. Nigdy nie kupujmy zamkniętego lasu w słoju, do którego nasadzenia użyto sukulentów czy kaktusów. Dlaczego? Sukulenty czy kaktusy potrzebują suchego otoczenia, w tym tkwi ich urok. Zamknięcie tego typu roślin w środowisku o podwyższonej wilgotności doprowadzi je do szybkiego zniszczenia przez nieodpowiednie warunki hodowli.
Modne rozwiązania wizualne, jak imitacje wody w słoju również nie są sytuacjami pozytywnie wpływającymi na kondycję lasu. Poza funkcją dekoracyjną nie wnoszą one nic pozytywnego w hodowlę. Po pewnym czasie taka dekoracja potrafi wsiąkać w podłoże, co potem jest pobierane przez rośliny. Taka sytuacja może doprowadzić do zamierania roślin.
Dobrze nasadzony las, jaki można kupić w kwiaciarniach powinien być odpowiednio przygotowywany od momentu tworzenia podłoża, po odpowiedni dobór elementów dekoracyjnych. Ideą takiego nasadzenia jest stworzenie jak najbardziej samodzielnego ekosystemu.
Należy pamiętać, że przyniesiony z kwiaciarni las w słoiku potrzebuje trochę czasu, aby zaadoptować się do nowych warunków. Kwiaciarze najczęściej radzą, aby tuż po zakupie otworzyć na kwadrans korek słoika, aby temperatura w jego wnętrzu zrównała się z tą panującą w pokoju. Jeśli w ciągu 2 tygodni zauważymy skroploną wilgoć na ściankach, warto ponownie na kilkanaście minut lekko uchylić wieko. Pamiętajmy, że para to naturalne zjawisko, które może występować w hodowli lasu w zamkniętym słoiku.
Po kupnie lub otrzymaniu takiego nasadzenia, należy je ustawić w odpowiednim miejscu. Las nie lubi stać bezpośrednio na słońcu, ponieważ szkło zadziała jak soczewka i możemy sparzyć rośliny. Dobrze czuje się na parapetach w pokojach północnych lub zachodnich, gdzie światło jest rozproszone. Słońce jest niezbędne do tego by las żył i rozwijał się prawidłowo.
Kwestia podlewania słoja i dbania o jego wilgotność jest również bardzo ważna. W pierwszych miesiącach, średnio dwa razy w tygodniu podlewamy i zraszamy wnętrze mgiełką za pomocą rozpylacza. Po pewnym czasie ustalimy indywidualne zapotrzebowanie wody i ograniczymy podlewanie do około 3-4 razy w ciągu roku, poprzez delikatne spryskanie powierzchni lub dodanie dosłownie kilku kropel wody bezpośrednio pod rośliny. Lepiej przesuszyć Las, niż go przelać. W słoiku powinien utworzyć się naturalny mikroklimat, w którym będzie odpowiednia wilgotność. Aby osiągnąć taki stan, należy nasadzenie obserwować i reagować na jego potrzeby. Jest to bardzo ważny etap stabilizowania słoja, ponieważ zapobiegamy w ten sposób pojawianiu się pleśni czy wysychaniu roślin oraz mchu.
Co zrobić, jeżeli słój będzie się skraplać? Należy po prostu go wietrzyć, skraplanie jest objawem różnicy temperatur, która jest zmienna w mieszkaniu w zależności od pory roku. Jest to sytuacja naturalna.
Jeżeli w naszym słoiku pojawiają się pajączki, tworzące pajęczynę, należy je usuwać mechanicznie, za każdym razem przecierając ścianki słoja ściereczką. Podobnie należy postąpić z pleśnią, która jest naturalnym objawem, należy ją po prostu zdjąć i przetrzeć słój od wewnątrz. Zarówno pleśń jak i pajączki nie są objawem choroby nasadzenia. Należy pamiętać, że las zamknięty w takich warunkach, to żywy organizm, a w przyrodzie takie rzeczy występują.
Nasadzenia typu las w słoiku, zarówno te otwarte, jak i zamknięte są wspaniałym pomysłem dla uatrakcyjnienia wnętrza swojego domu i spełnienia się jako hodowca, bo czy może być większa satysfakcja niż taka, że nasz mały las się rozwija, tworząc nam mały, własny mikroklimat? A wystarczy tylko przestrzegać paru, wyżej wymienionych zasad, aby hodowla okazała się sukcesem.
Od 11.09 do 19.09 w każdym z trzech punktów Green Place trwa promocja na wszystkie lasy w słoiku -15 %.
Więcej informacji na stronie kwiaciarni Green Place, na stronie sklepu internetowego, na profilu Facebook kwiaciarni oraz na Instagramie Green Place.
Kwiaciarnia zaprasza także do swoich punktów stacjonarnych:
- ul. Polna 7 b. Telefon: 518 371 455
- Centrum Handlowe Plaza, ul. Broniewskiego 90. Telefon: 513 359 089
- CH Bielawy, ul. Olsztyńska 8. Telefon: 505 929 120