Lokalizacja mostów w Toruniu. Dyskusja trwa już od XIX wieku
„Toruń tylko zaPLANowany” to cykl spotkań dotyczących historii naszego miasta. Katarzyna Kluczwajd opowie o toruńskich mostach przez Wisłę w poniedziałek 4 września w Książnicy Kopernikańskiej o godz. 18.00. Ich lokalizacja zawsze była gorąco dyskutowana.
Obecnie toczy się dyskusja, którędy dokładnie ma przebiegać trzecia przeprawa mostowa w Toruniu. Piszemy o tym TUTAJ. Nie jest to nowość. Problem przepraw przez Wisłę nurtował torunian od dawna i wciąż jest żywy. Katarzyna Kluczwajd przybliży historię rozważań, a nawet kłótni na temat lokalizacji mostów już od XIX w.
– Co by było, gdyby zrealizowane zostały mostowe inwestycje sprzed ponad stu lat? – mówi Katarzyna Kluczwajd. – Co by było, gdyby most wybudowano na osi ul. Żeglarskiej lub ul. Mostowej? Dyskutowano o tym, co najmniej od 1910 roku. W związku z inwestycją Kępa Bazarowa miała być zniesiona, Mała Wisła zasypana, a w tym miejscu urządzone zagajenie. Jako miejsce przeprawy rozważano też oś ul. Wielkie Garbary. Dyskusje bywały tak zażarte, że w prasie opisywano je jako bitwy o most.
Co by było, gdyby w okresie I wojny światowej wdrożono plan budowy 2-torowego mostu kolejowego i adaptacji tego starego wyłącznie dla ruchu kołowego i pieszego? Ten nowy obiekt miał powstać około 400 m od starego mostu. Albo drugą koncepcję, która zakładała budowę mostu drogowego tuż obok poniżej przeprawy kolejowo-drogowej. Zaprotestował rejonowy konserwator zabytków w Kwidzynie, który stwierdził, że most nie pasuje do historycznej zabudowy Starego Miasta i nie dał zgody na konieczną likwidację bramy Żeglarskiej.
Dodajmy, że w 1927 roku magistrat wraz z wojskiem chciał zainwestować w most pontonowy przez główny nurt Wisły. A kolei urbanista i architekt Ignacy Tłoczek w 1935 roku projektował dwa mosty drogowe na osi ulic Reja i Wschodniej.
– Osobny temat to wizje nazistów – dodaje Katarzyna Kluczwajd. – Czy miał szansę powstać most murowany z figurami na balustradzie? Nie ingerujący w stanowiącą dziedzictwo kulturowe panoramę miasta? Co by było, gdyby okupanci zrealizowali nowy most na zachód w stosunku do mostu im. Piłsudskiego oraz węzeł na lewobrzeżu?
Wstęp na spotkanie jest bezpłatny. A szczegółów szukajcie TUTAJ.