Mieszkanie za naukę i pracę w Toruniu
„Mieszkanie dla absolwenta” to toruński program, który ma kilkuletnią tradycję. Aby jednak swoje cztery kąty otrzymać, trzeba spełnić kilka warunków.
W ten sposób miasto wspiera młodych i zdolnych, którzy studiowali w Toruniu, chcą tu zostać i pracować. Z rąk prezydenta miasta klucze do mieszkań odebrało pięcioro absolwentów UMK, między innymi absolwenci chemii, pedagogiki, informatyki. Osiągnęli imponujące średnie ocen ze studiów – od 4,79 do 4,93. Są wśród nich także pracujący doktoranci.
Inicjatywa ta od samego początku wynika z zamiaru zapewnienia warunków mieszkaniowych dla tych absolwentek i absolwentów, którzy zdecydowali się pozostać, pracując w naszym mieście bądź będąc na studiach doktoranckich. I to w efekcie zamierzenie, które służy do zatrzymania najzdolniejszych absolwentek i absolwentów toruńskich uczelni wyższych w Toruniu. Jestem przekonany, że ten program będzie kontynuowany w kolejnych latach –
– mówił podczas wręczania kluczy prezydent Torunia Michał Zaleski.
Każde mieszkanie należy do zasobów gminy, wybierane są różne lokalizacje. W tym roku to ulice Podgórna, Reja, Fałata i Rydygiera.
Nie są nowe, ale wyremontowane, z wymienioną instalacją, o dobrym standardzie, jedno- lub dwupokojowe. Średnia powierzchnia wynosi ok. 40 metrów kwadratowych – informuje Janusz Cichowicz, zastępca Dyrektora ZGM w Toruniu.
Wymieniono posadzki, zostały położone panele, a w łazienkach i kuchniach kafelki. W jednym z lokali został zmieniony system ogrzewania. Średni koszt remontu mieszkania to ok. 60-70 tysięcy złotych, a tam, gdzie zmieniono sposób ogrzewania – ok. 100 tys. złotych. Łączny koszt remontu wszystkich mieszkań wyniósł blisko 360 tys.
Zasady wynajmu
Do tej pory mieszkanie od miasta otrzymało 38 absolwentów uczelni wyższych w Toruniu. Mieszkania są wynajmowane na pięć lat. Przez ten czas nie trzeba się martwić o koszty wynajęcia ani spłatę kredytu, jedynie bieżące opłaty. Po tym czasie, na wniosek absolwenta i po uzyskaniu pozytywnej opinii komisji mieszkaniowej, umowa najmu może być przedłużona na czas nieokreślony.
Warunki, które trzeba spełnić, by takie mieszkanie otrzymać, to m.in.: wysoka średnia ocen na studiach, publikacje naukowe, udział w projektach badawczych lub artystycznych, studia doktoranckie lub stopień doktora.