Otwarcie Toruń Space Labs. W środku sprzęt do obserwacji kosmosu
W tzw. miasteczku technologicznym 20 marca otwarto Toruń Space Labs, gdzie firmy technologiczne będą kreować swoje pomysły, a następnie wychodzić z nimi na rynek.
Obiekt przy ul. Łokietka w Toruniu będzie miejscem dla małych i średnich firm z branży innowacyjnych. To tutaj sprawdzana będzie efektywność pomysłów, aby móc wprowadzić je na rynek.
Ten projekt był możliwy do zrealizowania dzięki pozyskaniu środków Unii Europejskiej i wsparciu właściwych programów, takich jak Regionalny Program Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020. Dofinansowanie wyniosło 15 milionów złotych. Pozostałe środki zostały zapewnione przez miejskie spółki: Toruński Fundusz Poręczeń Kredytowych który powołał specjalną spółkę służącą temu projektowi oraz spółkę Urbitor. W efekcie możemy mówić o zakończeniu tej inwestycji. Mam nadzieję, że ludzie, którzy będą tutaj prowadzili swoją działalność, będą zadowoleni z tego miejsca – mówił Prezydent Torunia Michał Zaleski.
Podczas uroczystości otwarcia Województwo Kujawsko-Pomorskie, Gmina Miasto Toruń, spółka Cilium Engineering i Fundacja Przedsiębiorczy Toruń podpisały list intencyjny o współpracy. Jak wskazuje treść listu, strony „zgadzają się na prowadzenie współpracy w zakresie aktywnego wsparcia rozwoju kosmicznych systemów świadomości sytuacyjnej, którego efektem będzie zbudowanie oraz wyniesienie w przestrzeń kosmiczną pierwszego toruńskiego satelity z modułem dedykowanym do SST”.
Wśród deklaracji Miasta i Województwa jest m.in. wsparcie programowe i ideowe dla osiągnięcia celu, zapewnienie dostępu do informacji w zakresie istniejących możliwości, programów, projektów, funduszy przydatnych dla osiągnięcia celu oraz zapewnienie dostępu do posiadanego zaplecza merytorycznego.
Budynek jest wyposażony w teleskopy i lunety do obserwacji kosmosu. Jest również połączony z namiotem sferycznym, pozwalającym na obserwację kosmicznych obiektów i transmitowanie obrazów nieba z sieci teleskopów rozmieszczonych na całym świecie. W namiocie sferycznym organizowane będą też seanse filmowe dla zorganizowanych grup – pomieszczą się nawet do 150 osób jednocześnie. Przed Toruń Space Labs mieści się ponad 60 miejsc parkingowych. Wokół jest zieleń wraz z ławkami i alejkami spacerowymi.
Projekt został zrealizowany przez Toruńskie Laboratorium Biznesu, spółkę miejską Urbitor oraz Fundację Przedsiębiorczy Toruń, operatora Toruń Space Labs.