Profesor Maria Lewicka z prestiżową nagrodą
Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, nazywane Polskimi Noblami, są przyznawane od 1992 r. za szczególne osiągnięcia i odkrycia naukowe. Uchodzą za najważniejsze naukowe wyróżnienie w kraju. Laureatką tegorocznej nagrody została Prof. dr hab. Maria Lewicka z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika jako osoba wyróżniona w obszarze nauk humanistycznych i społecznych za sformułowanie i weryfikację psychologicznego modelu przywiązania do miejsca i pamięci miejsca.
Prof. Lewicka jest kierownikiem Katedry Psychologii Społecznej i Środowiskowej Instytutu Psychologii na Wydziale Filozofii i Nauk Społecznych UMK. Studia magisterskie z psychologii ukończyła w 1972 r. na Uniwersyteckie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zaledwie 6 lat później na Uniwersytecie Warszawskim uzyskała stopień doktora, a w 1993 r. – doktora habilitowanego. W 2013 roku uzyskała tytuł profesora. W swojej karierze zawodowej związana była również z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Polską Akademią Nauk i Uniwersytetem Warszawskim. W latach 1994-2004 pracowała również na Uniwersytecie w Tromsø w Norwegii. Kariera w Toruniu rozpoczęła się w 2016 r. na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika, gdzie stanęła na czele zespołu odpowiadającego za utworzenie kierunku psychologia.
W okresie 2016-2021 rozwijałam swoje zainteresowania psychologią miejsca, percepcją miejsc, tożsamością lokalną i pamięcią miejsca. Główną osią moich zainteresowań w ostatnim czasie jest zagadnienie esencjalizmu vs. antyesencjalizmu w percepcji miejsc – percepcji cech fizycznych miejsca oraz jego ciągłości historycznej w kategoriach esencjalistycznych vs. antyesencjalistycznych oraz jej konsekwencjom dla otwartości na zmiany fizyczne miejsca oraz na akceptację „innego” w tym miejscu – opowiada Maria Lewicka w swoim biogramie –
Badania temu poświęcone realizuję w ramach grantu Opus 13, a także częściowo zagadnienie jest przedmiotem kolejnego grantu Preludium BIS2. Wykorzystując powyższe kategorie teoretyczne przeprowadziłam też ostatnio duże badanie dotyczące wzajemnej percepcji miast wzajemnie skonfliktowanych albo przynajmniej nie darzących się sympatią (Toruń-Bydgoszcz, Gdańsk-Gdynia, Kraków-Warszawa, Rzeszów-Przemyśl)
Oprócz Prof. dr hab. Marii Lewickiej na liście laureatów znajdują się również Prof. Krzysztof Liberek z Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Prof. Marcin Stępień z Wydziału Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Prof. Rafał Latałaz Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego.
Wysokość nagrody wynosi 200 tys. zł. Uroczystość wręczenia nagród odbędzie się w dn. 6 grudnia br. i będzie transmitowana on-line.
Jeśli chcesz dowiedzieć się co dzieje się poza Toruniem, odwiedź nasz bliźniaczy portal pozatorun.pl