Program Moja Woda. Do zdobycia nawet 6 tys. zł na zbieranie deszczówki
Program Moja Woda ma pomóc w łagodzeniu skutków suszy i przeciwdziałaniu podtopieniom budynków. Jest to szczególnie ważne w obliczu zmian klimatycznych i coraz większego braku wody. Właściciele domów jednorodzinnych otrzymują z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dotacje na budowę przydomowych instalacji zatrzymujących deszczówkę.
Program Moja Woda pomaga chronić zasoby wodne. Służy temu zwiększanie retencji przy budynkach jednorodzinnych oraz gospodarczych i wykorzystywanie zgromadzonej w ten sposób wody opadowej i roztopowej. Dzięki temu woda z posesji nie jest odprowadzana poza jej teren, np. do kanalizacji albo rowów odwadniających, lecz służy do nawadniania, podlewania roślin w ogrodach czy innych celów gospodarczych. Gospodarstwa domowe otrzymują dofinansowanie na budowę „małej retencji” na terenie prywatnej posesji.
W naszym województwie program Moja Woda realizuje Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu. Można uzyskać dotację w wysokości 6 tys. zł, która obejmuje do 80 proc. kosztów budowy urządzeń przydomowej retencji. W zakres inwestycji wchodzi zakup, montaż, budowa i uruchomienie instalacji do zbierania wód opadowych, gromadzenia deszczówki w zbiornikach i oczkach wodnych, retencjonowania w gruncie i na dachach oraz wykorzystywania zebranej wody z pomocą pomp, przewodów, filtrów, zraszaczy i innych urządzeń.
Pierwsze dwie edycje programu pozwalają na zgromadzenie na terenie prywatnych nieruchomości około 2,5 mln m3 wód opadowych i roztopowych rocznie. Obecny nabór sprawi, że wartość ta orientacyjnie może wzrosnąć o kolejne 1,2 mln m3 deszczówki.
