Robot chirurgiczny w szpitalu na Bielanach wykonał pierwszą operację
Zespół chirurgów urologów Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu wykonał pierwszą operację za pomocą nowoczesnego urządzenia medycznego. Robot chirurgiczny est to zaawansowana technologicznie aparatura do precyzyjnych, małoinwazyjnych operacji. Zabiegi można także wykonywać na odległość.
Pierwszym pacjentem, który w toruńskim WSZ poddał się operacji za pomocą robota, jest mężczyzna cierpiący na nowotwór gruczołu krokowego. Do kolejnych operacji w przyszłym tygodniu przygotowują się chirurdzy onkolodzy i ginekolodzy.
Ta technika pozwala na znaczne skrócenia czasu pooperacyjnej hospitalizacji chorych o 20-30 proc. w stosunku do operacji laparoskopowych. Znacznie zmniejszają się pooperacyjne dolegliwości bólowe.
– To przede wszystkim precyzja. – powiedział zastępca kierownika oddziału chirurgicznego w WSZ dr Jacek Piątkowski. – Dzięki niezwykle małym instrumentom z bardzo dużym zakresem ruchu, powiększonemu przez kamerę obrazowi pola operacyjnego z widocznością przestrzenną 3D, a także dzięki wyeliminowaniu ewentualnych drżeń ręki chirurga.
Pełne wykorzystanie możliwości maszyny umożliwiają wchodzące w życie 1 sierpnia zmiany w finansowaniu tego rodzaju procedur przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Do tej pory finansowana była tylko prostatektomia. Teraz będą to także chirurgia nowotworów jelita grubego i ginekologia onkologiczna. W szpitalu na Bielanach będzie wykonywanych około stu tego typu operacji rocznie.
Zakup jednego takiego robota to wydatek rzędu 15 milionów złotych.
Więcej o samym robocie pisaliśmy TUTAJ.