Ruszyło Międzynarodowe Forum Ekonomii Społecznej
W Toruniu rozpoczęło się wczoraj Międzynarodowe Forum Ekonomii Społecznej. To jedenasta edycja Kujawsko-Pomorskiego Forum Ekonomii Społecznej. W tym roku odbywa się ono w formule zdalnej.
Wszystkie panele dyskusyjne odbywają się w wirtualnym studiu zlokalizowanym w kompleksie Toruńskiej Agencji Rozwoju Regionalnego przy ul. Włocławskiej i udostępniane przez internet dla każdego chętnego.
Na sesji plenarnej wydarzenie otworzył marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki:
Polityka społeczna dotyka każdego obszaru naszego życia. Bardzo się cieszę, że aspekt ekonomii społecznej jest dyskutowany w Toruniu od 11 lat. Ekonomia jest czynnikiem spajającym, który musi być brany pod uwagę jako narzędzie realizacji działań. Nie da się robić tego tylko dobrym sercem, bez środków finansowych nie możemy osiągać żadnego postępu w tym co robimy. Dlatego jest to niezwykle ważny, ale i trudny temat.
Marszałek dodał, że istotna jest granica między tym, co jest pomocniczością, a co procesem tworzenia dobrostanu z osobami, które kiedyś były wykluczone:
Jeśli firma w swoją strategię osiągania zysku wplecie zagadnienie społeczne, jak zatrudnianie osób z niepełnosprawnościami czy wspomaganie rodzin w wychowywaniu dzieci, jeśli widzi w tym swój interes, to myślę, że do takiego modelu powinniśmy dążyć. To ogromne zadanie dla przedsiębiorców, aby model ekonomii społecznej zaczepić w przedsiębiorstwach komercyjnych.
Przedstawiono Deklaracji Weneckiej, której sygnatariuszami jest ponad 200 samorządów miejskich i regionalnych na całym świecie. Dołącza do niej województwo kujawsko-pomorskie. Dotyczy ona zasady zrównoważonego rozwoju w dziedzinie polityki społecznej i prorodzinnej.
Tematem wczorajszej sesji były współczesne wyzwania dla ekonomii społecznej. W debacie wystąpili goście z partnerskiego regionu Veneto we Włoszech, Wydziału ds. Rozwoju Włączenia Społecznego Organizacji Narodów Zjednoczonych, Międzynarodowej Federacji Rozwoju Rodziny i Komisji Europejskiej.
Wczoraj przyznano także wyróżnienia. Nagrodę “Samorząd Przyjazny Ekonomii Społeczne” otrzymały gminy Skrwilno i Unisław, gmina i miasto Rypin, gmina i miasto Wąbrzeźno oraz powiat rypiński. Wyróżnienia w tej kategorii przypadły gminie Zbójno i powiatowi wąbrzeskiemu, zaś tytuł laureata zdobył powiat świecki.
Wyróżnienia “Przedsiębiorstwo Zaangażowane Społecznie” trafiły do firm: Intercar Piotr Paczkowski z Chełmna, Wika Polska spółka z.o.o z Włocławka, Kancelaria Adwokacja Tomasz Bączykowski z Włocławska oraz Medos spółka z.o.o. z Chełmna.
Wyróżnienia specjalne marszałka województwa dla podmiotów ekonomii społecznej otrzymały między innymi Fundacja “Dobry pomysł” z Włocławka, Fundacja “A to historia” z Torunia, Fundacja Eko-przyjazna z Koronowa i Zakłady Aktywności Zawodowej z Włocławka i Tucholi.
Zapis całej sesji plenarnej można zobaczyć tutaj:
Drugi dzień, czyli dzisiejszy panel, poświęcony będzie dedykowanym podmiotom ekonomii społecznej regionalnym instrumentom wsparcia. Trzeci, 26 października, młodzieży, dla której firma społeczna może być sensowną alternatywą wobec wyścigu szczurów i praktyk biznesowych nastawionych na nadmierną eksploatację zasobów planety. Dzień ostatni – 27 października – to tematyka związana z zatrudnieniem osób niepełnosprawnych intelektualnie.
Wszystkie panele są dostępne na stronie http://www.conectio.pl/wydarzeniaonline/rops