UMK z wysoką pozycją w globalnym rankingu
Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu zajął 3. miejsce wśród uczelni i 5. wśród instytucji badawczych w Polsce. Pod uwagę wzięto m.in. udział kobiet w procesach badawczych.
Według najnowszego zestawienia SCImago Institutions Rankings (SIR), czyli klasyfikacji uniwersytetów i instytucji badawczych, toruński Uniwersytet Mikołaja Kopernika zajmuje 3. i jednocześnie o oczko wyższe niż w ubiegłym roku miejsce w Polsce wśród uczelni. Wyprzedza go Uniwersytet Warszawki na drugim miejscu i Uniwersytet Jagielloński na miejscu pierwszym. Wśród instytucji badawczych UMK zajął 5. miejsce, co również stanowi jedną pozycję wyżej niż w 2023 r.
W klasyfikacji SIR wzięto pod uwagę 20 wskaźników podzielonych między trzy obszary – badania (50 proc.), innowacje (30 proc.) i wpływ społeczny jednostki mierzony widocznością w sieci (20 proc.). W tegorocznej edycji ostatni aspekt został przekształcony, aby uwzględnić trzy nowe wskaźniki, które dokładniej odzwierciedlają społeczny wpływ osiągnięty przez daną instytucję, m.in. generowanie nowej wiedzy związanej z Celami Zrównoważonego Rozwoju określonymi przez ONZ, udział kobiet w procesach badawczych oraz wykorzystanie uzyskanych wyników w tworzeniu lub ulepszaniu polityki społecznej.
Toruński uniwersytet awansował również o 300 miejsc w globalnym rankingu instytucji badawczych, zajmując 1718. pozycję spośród 9054 notowanych jednostek. W czołówce światowego zestawienia znajduje się Chińska Akademia Nauk, natomiast najlepszą uczelnią na świecie jest Uniwersytet Harvarda.
Tegoroczny ranking znajduje się tutaj.